...
Праведний Іона Одеський 4995a iona odesskij
Житія святих,  Травень

Праведний Іона Одеський

Місяця травня на 17-й день / червня на 18-й день – знайдення мощей

Святий праведний Іона Одеський народився 14 вересня 1855 року в свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Його батько, Мойсей Флорович Отаманський, диякон Різдво-Богородичного храму м Одеси, помер, коли хлопчикові було три роки. Незабаром померла і його мати Гликерія. Йдучи в Вічність вона благословила життєвий шлях свого сина, сказавши йому: «Хочу, щоб ти був добрим пастирем». Гірка доля міського сироти лягла важким хрестом на плечі юного Іони. Він змушений був блукати, не знаходячи ночівлі навіть на кладовищі, поки його дядько не змилувався над нещасним напівголодною дитиною і не віддав його в школу, після закінчення якої святий, виконуючи заповіт батьків, вступив в духовне училище.

Закінчивши училище, благочестивий юнак одружився з дівчиною Анастасією. За час спільного життя у них народилося дев’ятеро дітей – троє синів і шість дочок.

У 1884 році о. Іона був висвячений в сан диякона, а через два роки – в сан священика. Преосвященний єпископ Никанор (Бровковіч), висвячував святого, говорив оточуючим: «Беріть благословення у отця Іони. Це майбутній добрий пастир і я відчував на ньому особливу благодать. Душа його горить священним полум’ям … ». Восьмирічне пастирське служіння отця Іони в селі Кардашівка принесло плід: двісті сектантів на чолі зі своїм керівником приєдналися до Православної Церкви.

З 1897 року починається служіння святого в Свято-Успенському храмі м Одеси. Ревний пастир і гарячий молитовник, чудовий праведник швидко заслужив любов і повагу парафіян. У 1901 р святий був призначений настоятелем Свято-Нікольського портового храму. Тут він зміг розкрити всю повноту своєї боголюбивої душі. Статутне богослужіння і молитва з’єднувалися у праведника з щедрою благодійною діяльністю. З усіх боків поспішали православні паломники в Одесу, щоб випросити молитов і благословення отця Іони, якого називали «Одеським Іоанном Кронштадтський». За своє подвижницьке життя святий удостоївся дару чудотворіння. За його молитвами прозрівав сліпі, зцілювалися безнадійно хворі, в збентежених душах оселяється мир і спокій.

Неспокійний XX століття приніс нові важкі випробування православним віруючим. Встановлена ​​в вогні смут і негараздів богоборча радянська влада всіляко заохочувала всілякі єресі і розколи. У ці важкі роки отець Іона, прославляючи свій пастирський голос, закликав не піддаватися духу часу і, зберігаючи віру в Бога, залишатися вірними чадами Православної Церкви. Багато сил святий поклав на подолання виникали в той час обновленського і автокефального розколів.

Полум’я богоборчого пожежі не минув і праведника. Під час кампанії по «вилученню церковних цінностей» отець Іона був заарештований. Але народ Божий не дав поглумитися над своїм дорогим Батюшкою. Зібралися величезні маси народу і влада була змушена звільнити святого. Занадто велика була любов простих людей до батька Йони і це утримувало влади від розправи над праведником.

До кінця свого життя отець Іона залишався настоятелем портової Церкви, поки в 17 (30) травня 1924 року Господь закликав його до небесного упокоєння. Незважаючи на старання і заборони безбожників, поховання всіма улюбленого батюшки вилилося у всенародне Торжество Православ’я. Похований був святий поруч з могилами своїх батьків на православному кладовищі, що на Слобідці. Могила праведника користувалася особливим шануванням і біля неї не переставали відбуватися чудеса. У 1996 році, 7 вересня, завдяки старанням Високопреосвященнішого Владики Агафангела, Митрополита Одеського та Ізмаїльського, відбулося прославлення праведного Іони Одеського в лику святих і православна Одеса здобула ще одного предстателя у Небесного Престолу Господа Слави. Його чесні мощі спочивають в нижньому храмі Свято-Успенського Кафедрального собору міста Одеси.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь праведному Ионе, Одесскому чудотворцу, глас 8

Правосла́вия ревни́телю,/ раско́ла и е́реси искорени́телю,/ Оде́сский целе́бниче/ и к Бо́гу те́плый моли́твенниче,/ житие́м и чудесы́ твои́ми уподо́бился еси́ Кроншта́дтскому чудотво́рцу,/ Ио́но пра́ведный,/ моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак праведному Ионе, Одесскому чудотворцу, глас 8

Многоразли́чныя по́двиги жития́ твоего́ кто́ испове́сть?/ Многообра́зныя ми́лости Бо́жия, тобо́ю явле́нныя, кто́ исчи́слит?/ Дерзнове́ние же твое́ у Всеще́драго Бо́га и Пречи́стыя Богоро́дицы до́бре ве́дуще,/ во умиле́нии серде́чнем зове́м ти́:/ не лиши́ и на́с твоея́ по́мощи и заступле́ния,// па́стырю Христо́в и чудотво́рче Ио́но.

Тропaрь, глaсъ и7:

Правослaвіz ревни 1телю, раск0ла и3 є4реси и3скорени1телю, nдeсскій цэлeбниче и3 къ бGу тeплый мlтвенниче, житіeмъ и3 чудєсы2 твои1ми ўпод0билсz є3си2 кронштaдтскому чудотв0рцу, їHно првdный, моли2 хrтA бGа сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ и7:

Многоразли6чныz п0двиги житіS твоегw2 кто2 и3сповёсть; многоoбр†зныz млcти бж7іz тоб0ю kвлє1нныz кто2 и3счи1слитъ; дерзновeніе же твоE ў всещeдрагw бGа и3 пречcтыz бцdы д0брэ вёдуще, во ўмилeніи сердeчнэмъ зовeмъ ти2: не лиши2 и3 нaсъ твоеS п0мощи и3 заступлeніz, пaстырю хrт0въ и3 чудотв0рче їHно.

Ще в розробці

Знайшли помилку