...
Житія святих,  Травень

Праведний Іона Одеський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 17-й день / червня на 18-й день — знайдення мощей

Святий праведний Іона Одеський народився 14 вересня 1855 року в свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Його батько, Мойсей Флорович Отаманський, диякон Різдво-Богородичного храму міста Одеси, помер, коли хлопчикові було три роки. Незабаром померла і його мати Гликерія. Ідучи у Вічність, вона благословила життєвий шлях свого сина, сказавши йому: «Хочу, щоб ти був добрим пастирем». Гірка доля міського сироти лягла важким хрестом на плечі юного Іони. Він змушений був блукати, не знаходячи ночівлі навіть на кладовищі, поки його дядько не змилувався над нещасною напівголодною дитиною і не віддав його до школи, після закінчення якої святий, виконуючи заповіт батьків, вступив до духовного училища.

Закінчивши училище, благочестивий юнак одружився з дівчиною Анастасією. За час спільного життя у них народилося дев’ятеро дітей — троє синів і шість дочок.

У 1884 році отець Іона був висвячений в сан диякона, а через два роки був висвячений в сан священника. Преосвященний єпископ Никанор (Бровкович), котрий рукопокладав святого, говорив навколишнім людям: «Беріть благословення у отця Іони. Це майбутній добрий пастир, і я відчував на ньому особливу благодать. Душа його горить священним полум’ям…» Восьмирічне пастирське служіння отця Іони в селі Кардашівка принесло плід: двісті сектантів на чолі зі своїм керівником приєдналися до Православної Церкви.

З 1897 року почалося служіння святого у Свято-Успенському храмі міста Одеси. Ревний пастир і гарячий молитовник, прикметний праведник швидко заслужив любов і повагу парафіян. У 1901 році святий був призначений настоятелем Свято-Микільського портового храму. Тут він зміг розкрити всю повноту своєї боголюбивої душі. Уставне богослужіння і молитва праведник поєднував з щедрою благодійною діяльністю. З усіх боків поспішали православні паломники до Одеси, щоб випросити молитов і благословення отця Іони, якого називали «Одеським Іоанном Кронштадтським». За своє подвижницьке життя святий удостоївся дару чудотворіння. За його молитвами прозрівали сліпі, зцілювалися безнадійно хворі, в збентежених душах оселявся мир і спокій.

Неспокійне XX століття принесло нові важкі випробування православним вірян. Встановлена ​​у вогні смут і негараздів богоборча радянська влада всіляко заохочувала різноманітні єресі та розколи. У ці важкі роки отець Іона, підіймаючи свій пастирський голос, закликав не піддаватися духу часу і, зберігаючи віру в Бога, залишатися вірними чадами Православної Церкви. Багато сил святий поклав на подолання обновленського і автокефального розколів, які тоді виникнули.

Полум’я богоборчої пожежі не минуло і праведника. Під час кампанії з «вилучення церковних цінностей» отець Іона був заарештований. Але народ Божий не дав поглумитися над своїм дорогим батюшкою. Зібралися величезні маси народу, і влада була змушена звільнити святого. Занадто великою була любов простих людей до отця Іони, і це утримувало владу від розправи над праведником.

До кінця свого життя отець Іона залишався настоятелем портової Церкви, поки 17 (30) травня 1924 року Господь не закликав його до небесного упокоєння. Незважаючи на старання і заборони безбожників, поховання всіма улюбленого батюшки вилилося у всенародне Торжество Православ’я. Похований був святий поруч з могилами своїх батьків на православному кладовищі, що на Слобідці. Могила праведника користувалася особливим шануванням, і біля неї не переставали відбуватися чудеса. У 1996 році, 7 вересня, завдяки старанням Високопреосвященнішого Агафангела, Митрополита Одеського і Ізмаїльського, відбулося прославлення праведного Іони Одеського в лику святих, і православна Одеса здобула ще одного предстателя біля Небесного Престолу Господа Слави. Його чесні мощі спочивають в нижньому храмі Свято-Успенського Кафедрального собору міста Одеси.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь праведному Ионе, Одесскому чудотворцу, глас 8

Правосла́вия ревни́телю,/ раско́ла и е́реси искорени́телю,/ Оде́сский целе́бниче/ и к Бо́гу те́плый моли́твенниче,/ житие́м и чудесы́ твои́ми уподо́бился еси́ Кроншта́дтскому чудотво́рцу,/ Ио́но пра́ведный,/ моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак праведному Ионе, Одесскому чудотворцу, глас 8

Многоразли́чныя по́двиги жития́ твоего́ кто́ испове́сть?/ Многообра́зныя ми́лости Бо́жия, тобо́ю явле́нныя, кто́ исчи́слит?/ Дерзнове́ние же твое́ у Всеще́драго Бо́га и Пречи́стыя Богоро́дицы до́бре ве́дуще,/ во умиле́нии серде́чнем зове́м ти́:/ не лиши́ и на́с твоея́ по́мощи и заступле́ния,// па́стырю Христо́в и чудотво́рче Ио́но.

Тропaрь, глaсъ и7:

Правослaвіz ревни 1телю, раск0ла и3 є4реси и3скорени1телю, nдeсскій цэлeбниче и3 къ бGу тeплый мlтвенниче, житіeмъ и3 чудєсы2 твои1ми ўпод0билсz є3си2 кронштaдтскому чудотв0рцу, їHно првdный, моли2 хrтA бGа сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ и7:

Многоразли6чныz п0двиги житіS твоегw2 кто2 и3сповёсть; многоoбр†зныz млcти бж7іz тоб0ю kвлє1нныz кто2 и3счи1слитъ; дерзновeніе же твоE ў всещeдрагw бGа и3 пречcтыz бцdы д0брэ вёдуще, во ўмилeніи сердeчнэмъ зовeмъ ти2: не лиши2 и3 нaсъ твоеS п0мощи и3 заступлeніz, пaстырю хrт0въ и3 чудотв0рче їHно.

Ще в розробці