Праведний Феодор Ушаков p1dn6sr261f3i163a11kb9rns783
Житія святих,  Жовтень

Праведний Феодор Ушаков

Місяця липня на 23-й день / жовтня на 2-й день

Праведний Феодор Ушаков народився 13 лютого 1745 року в селищі Бурнаково Романівського повіту Ярославської губернії. Походив з небагатого стародавнього дворянського роду. Батьки його — Федір Гнатович і Параскева Микитівна були людьми благочестивими і глибоко віруючими, головною умовою виховання дітей вони вважали розвиток в них релігійних почуттів і високої моральності. Цьому ж сприяв і приклад рідного дядька — ченця Феодора, який подвизався в Санаксарському монастирі в далекій Мордовії.

Запах моря, пороху і ладану змішався в житті чудового подвижника і миротворця, який при кожному затопленні ворожого корабля рятував всіх тих, хто вижив, одягав їх в сухий одягу, не зковував ланцюгами і запрошував всіх до загального столу на трапезу і вони, відчуваючи силу любові, навіть не думали про зло або помсту, а навпаки відчуваючи благодать Божу спрямовувалися прийняти віру святого праведного Феодора Ушакова.

Флотоводець Російської імперії, командувач Чорноморським флотом (1790-1792); командувач російсько-турецькою ескадрою в Середземному морі (1798-1800), адмірал (1799).
Не втратив в боях жодного корабля, жоден його підлеглий не був вбитий і не потрапив в полон. Ушаков здобув перемогу в 43 морських битвах і жодної поразки.

Залишок своїх днів адмірал провів «вкрай аскетично і закінчив своє життя як слід істинному християнинові і вірному синові святої Церкви 1817 року жовтня 2-го дня і був похований за бажанням його в монастирі біля небожа його з дворян, дядька та первоначальника обителі — ієромонаха Феодора, на прізвище Ушакова».

У роки Великої Вітчизняної війни його ім’я, поряд з іменами святих благовірних князів-воїнів Олександра Невського і Димитрія Донського, надихало захисників Батьківщини. Вищою нагородою для воїнів-моряків став орден адмірала Ушакова.

Джерело: http://troitskiy-hram.kiev.ua/project/svjatij-neperemozhnij-pravednij-voin-feodor-ushakov/

Молитва праведному воину Феодору Ушакову

О, пресла́вный защи́тниче земли́ на́шея и ве́ры Правосла́вныя усе́рдный побо́рниче, непобеди́ме во́ине Фео́доре! Ника́я благода́рственная словеса́, ниже́ изя́щная вити́йства довле́ют, во е́же просла́вити пра́ведное и ди́вное твое́ житие́, поне́же измла́да кре́пкую ве́ру во Христа́ и любо́вь ко оте́честву стяжа́в, благопло́дное прозябе́ние честны́х роди́телей яви́лся еси́. Сего́ бо ра́ди, Бо́жию да́ру тезоимени́т, стране́ свое́й в ско́рбныя времена́ бране́й про́тив иноплеме́нных показа́лся еси́. И́бо, пра́ведным воево́дам подража́я, не число́м и уме́нием то́кмо, но па́че ве́рою враги́ побежда́л еси́, си́лу благоче́стия и́стиннаго показу́я. Те́мже любо́вию к тебе́ распаля́еми, воспева́ем мно́гия доброде́тели твоя́: ве́лию любо́вь ко Го́споду и бли́жним, зане́ тех ра́ди живо́т полага́л еси́, чистоту́ ангелоподо́бную, та́ко вся воздержа́нием удиви́л еси́, нестяжа́ние и́стинное, и́бо блага́я и кра́сная ми́ра сего́ презре́л еси́. Ей, преблаже́нне Фео́доре, уго́дниче Бо́жий и благове́рный боля́рине царе́й правосла́вных, при́зри на убо́гое моле́ние на́ше, из грехо́внаго пле́на к тебе́ возноси́мое. Приклони́ на ми́лость Го́спода на́шего Иису́са Христа́, да не возда́ст по дела́м на́шим, но оба́че да́рует грехо́в оставле́ние, изба́вит от злых, находя́щих на ны, и пода́ст власте́м на́шем и наро́ду усе́рдное попече́ние, во́инству му́жество во ра́тех, наро́ду благоче́стие тре́звенное. И сподо́бит нас дости́гнути безмяте́жнаго приста́нища во Ца́рствии Небе́снем, иде́же со все́ми святы́ми прославля́ти бу́дем всесвято́е и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ д7:

С™hй в0ине флотов0дче fе0дwре, житіeмъ првdнымъ бGу вои1стину ўгоди1лъ є3си2, п0двигомъ рaтнымъ nтeчеству д0брэ послужи1лъ є3си2, цrтвіе нбcное наслёдовалъ є3си2, тёмже, ћкw н0вому побэдон0сцу, бл7годaрственнw тебЁ вопіeмъ: рaдуйсz, ґрхістрати1же непобэди1мый fе0дwре, земли2 таvрjческіz и3 грaда херс0на покрови1телю.

Кондaкъ, глaсъ в7:

С™hй побэдон0сный в0ине флотов0дче fе0дwре, ґгaрzнское нашeствіе t предBлъ таvрjческихъ tгнaлъ є3си2, правослaвныхъ мн0жество t ўбіeніz и3збaвилъ є3си2, цRкви б9іz свётлw ўкраси1лъ є3си2, нhнэ прилёжнw гDви моли1сz, сохранsz nтeчество нaше t глaда, болёзни, мечA и3 междоус0бныz брaни, ми1ръ мjрови даровaти и3 душaмъ нaшымъ вeлію млcть.