Праведна Глікерія Діва Новгородська Hlikeriia Novhorodska
Житія святих,  Травень

Праведна Глікерія Діва Новгородська

Місяця травня на 13-й день.

У скудості відомостей про святу видно знак потаємності її життя і діяння. Відомо, що вона дочка Пантелеймона, старости вулиці Легощей у Великому Новгороді.

14 липня 1572 року тіло її було знайдено нетлінним через 50 років після смерті. За свідченням сучасника подій, “розповідала дружина стара Настасія владиці Леоніду, що пам’ятала, як дівицю ту проводжали років з п’ятдесят…”, і після поховання її відбулися чудесні зцілення. Новгородський літопис під 1572 роком оповідає, що за церквою святих Флора і Лавра “обретоша гроб верх землі і обретоша в гробі тіло цало (тобто ціле) а не все”. Після відкриття мощей архієпископ Новгородський Леонід урочисто поклав мощі святої в храмі святих мучеників Флора і Лавра. Того ж дня отримав зцілення від хвороби при гробі праведниці чотирирічний син піддячого Богдана Суворова, після чого були й інші зцілення. Ці зцілення стали підставою для канонізації святої. Свята діва Гликерія зображена на старовинному образі Новгородських чудотворців. Зверху ікони – зображення Софії – Премудрості Божої з Богоматір’ю та Іоанном Предтечею, які стоять перед нею, потім ідуть шість рядів зображень святих Новгородської землі. Серед них у четвертому ряду – зображення преподобної Анни Новгородської, а в шостому ряду – святої праведної Гликерії. У Тихвінській церкві Московського Симонова монастиря в середині XIX століття було влаштовано боковий вівтар на честь святої Гликерії.

Свята Гликерія – діва, вона з тих мудрих дів Євангельської притчі, які зібрали елей для світильників своїх, щоб гідно зустріти свого Нареченого Христа. Цей елей святих справ і подвигів допомогли зібрати попередні святій Гликерії дружини Русі. Тому духовному погляду образ святої праведної Гликерії розкривається як світильник, що горить перед Богом.

Тропарь праведной Гликерии деве, Новгородской, глас 8

Вы́шния красоты́ жела́ющи,/ ни́жния сла́сти теле́сныя дале́че от себе́ отри́нула еси́/ и, нестяжа́ние па́че су́етнаго ми́ра возлюби́вши,/ а́нгельское житие́ провожда́ла еси́, Глике́рие, де́во блаже́нная,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак праведной Гликерии деве, Новгородской, глас 3

Весели́ся, Вели́кий Но́вград, вели́кое сокро́вище стяжа́в, мо́щи твои́, свята́я пра́ведная де́во Глике́рие, благода́ть исцеле́ний подающия все́м с ве́рою и любо́вию приходя́щим к ни́м. И ны́не предстоя́ с лико́м святы́х же́н ру́сских пред Престо́лом Свято́й Тро́ицы, моли́ся оставле́ние грехо́в дарова́ти чту́щим святу́ю па́мять твою́.

Молитва праведной Гликерии деве, Новгородской

О, свята́я пра́ведная Глике́рие, де́во Новгоро́дская, я́ко свеща́ те́плая на све́щнице горя́щая пожила́ еси́ во сла́ву Христа́ Бо́га и мно́гими чудесы́ просла́вленная! Не забу́ди на́с, я́ко моли́твенница на́ша пред Пречи́стой Ма́терию Го́спода на́шего Иису́са Христа́, сохрани́ ю́ных во святе́й ве́ре, целому́дрии и чистоте́, укроти́ вражду́ и зло́бу де́йством диа́вола воздвиза́емую, пода́й му́жество и кре́пость во искуше́ниях. Благода́ть прие́мше исцеле́ний, пода́й здра́вие су́щим в боле́знех, умоли́ Го́спода, да да́рует ми́р гра́ду твоему́ и оте́честву на́шему, да не оскуде́ет в земле́ на́шей ве́ра правосла́вная, испроси́ исправле́ние грехо́внаго жития́ на́шего и ве́чное спасе́ние, да с тобо́ю сподо́бимся прославля́ти в Тро́ице сла́вимаго Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.