Праведний Лазар Чотириденний, єпископ Кітійський lazar chetverodnevnij 2
Житія святих,  Жовтень

Праведний Лазар Чотириденний, єпископ Кітійський

Місяця жовтня на 17-й день / перехідне свято в суботу 6-ї седмиці Великого поста

Святий праведний Лазар, брат Марфи та Марії, жив у селі Віфанія, неподалік Єрусалиму. Під час свого земного життя Господь Іісус Христос часто відвідував дім Лазаря, якого дуже любив і називав Своїм другом (Ін. 11:3,11), а коли Лазар помер і вже чотири дні пролежав у гробу, Господь воскресив його з мертвих (Ін. 11:17-44) (Воскресіння Лазаря згадується Церквою в суботу шостого тижня Великого посту – суботу Лазаря). Багато іудеїв, почувши про це, приходили до Віфанії і, впевнившись у дійсності цього найбільшого дива, ставали послідовниками Христа. За це первосвященники хотіли вбити Лазаря. Після воскресіння святий Лазар жив ще 30 років, був єпископом на острові Кіпр, де розповсюджував християнство, і там мирно спочив.

Святі мощі єпископа Лазаря знайшли у Китії. Вони лежали у мармуровому ковчезі, на якому було написано: “Лазар Четвероденний, друг Христа”. Візантійський імператор Лев Мудрий наказав у 898 році перенести мощі Лазаря до Константинополя та покласти у храмі в ім’я праведного Лазаря.

Тропарь праведному Лазарю Четверодневному, епископу Китийскому, глас 4

Я́ко вели́ко сокро́вище и бога́тство некрадо́мо/ к нам прии́де из Ки́пра, Ла́заре,/ Про́мыслом всех Бо́га, повеле́нием царя́ благочести́ва,/ подая́ чту́щим тя исцеле́ния да́ром,/ избавля́я от бед и от вся́каго вре́да,/ ве́рою взыва́ющих ти:// спаси́ всех моли́твами свои́ми, Ла́заре о́тче наш.

Кондак праведному Лазарю Четверодневному, епископу Китийскому , глас 8

Взы́де, я́ко звезда́ пресве́тлая,/ от Ки́пра честны́я мо́щи твоя́, Ла́заре,/ Ца́рствующий град освяща́ющи и христолюби́ваго царя́ веселя́щи/ и лю́ди своя́ обогаща́ющи,/ тобо́ю благода́ть исцеле́ния подаю́щи, ве́рно зову́щим ти:// ра́дуйся, Ла́заре, дру́же Бо́жий.

Молитва праведному Лазарю Четверодневному, епископу Китийскому

О, зело́ преди́вный и изря́дный дру́же Христо́в святы́й пра́ведный Ла́зарю, Вифа́нии похвало́ и всей вселе́нней превели́кое удивле́ние! Благослове́н дом твой, его́же Госпо́дь наш Иису́с Христо́с во днех пло́ти Своея́ с любо́вию посеща́ше, ви́дя ве́ру и добро́ту души́ твоея́ и боголюби́вых сесте́р твои́х Ма́рфы и Мари́и, зане́ ты возлюби́л еси́ Его́ всем се́рдцем твои́м, все́ю душе́ю твое́ю, все́ю мы́слию твое́ю и Тем до конца́ возлю́блен был еси́. Ди́вны та́йны твоя́, на тебе́ Боже́ственным Дру́гом твои́м и Го́сподом на́шим явле́нныя, я́ко изво́лися Ему́ пре́жде Креста́ Своего́ и Воскресе́ния показа́ти на тебе́ всему́ ми́ру сла́ву Свою́ и сотвори́ти тя предвозве́стника пресве́тлаго Своего́ из ме́ртвых тридне́внаго Воскресе́ния. Сего́ ра́ди Той, я́ко Влады́ка живота́ и сме́рти, попусти́ тебе́ сме́ртным сном усну́ти, и погребе́ну бы́ти, и да́же до а́довых глуби́н сни́ти, иде́же ты узре́л еси́ су́щия от ве́ка уме́ршыя во мно́жестве неисче́тном а́довыми у́зами содержи́мыя, и стра́шные стра́хи ви́дел еси́. И та́мо, егда́ те́ло твое́ возсмерде́нию сме́ртному уже́ предаде́ся, по четыре́х днех ты услы́шал еси́ Боже́ственный глас Дру́га твоего́, на гроб твой прише́дшаго: “Ла́заре, гряди́ вон!” И по гла́су сему́ ты а́бие из гро́ба возста́л еси́ и та́ко Вифа́нию возвесели́л еси́ и Ма́рфины и Мари́ины сле́зы утоли́л еси́, фарисе́и же и кни́жники, в ожесточе́нии серде́ц су́щих устраши́л еси́. Утоли́ же, святы́й дру́же Христо́в, и на́ши сле́зы, грех ра́ди на́ших пролива́емии, оживотвори́ на́ши ду́ши и телеса́, в возсмерде́нии страсте́й и нечисто́т грехо́вных су́щии, воздви́гни нас из гро́ба отчая́ния и лю́таго уны́ния, всех же нас изба́ви от ве́чныя сме́рти, я́коже и тебе́ Госпо́дь наш возста́ви от успе́ния сме́ртнаго. И умоли́ ми́лостиваго Бо́га, да сподо́бит нас прича́стницы бы́ти ве́чныя жи́зни, е́юже и ты по труде́х святи́тельства на о́строве Кри́тстем сам ны́не наслажда́ешися во оби́телех ра́йских, прославля́юще Всесвято́е и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ д7:

Живон0сные глаг0лы сп7са въ сeрдце своeмъ пріsлъ є3си2 и3 глaсъ повелёніz зижди1телева въ преисп0днихъ ўслhша, текjй востaше съ пеленaми, показyz держaву хrт0ву и3 п0слэжде проповёдуz въ kзhцехъ тогw2 слaвное воскrніе, лaзаре дрyже гDень досточyдне, моли2, є3г0же возлюби1лъ є3си2, поми1ловати дyши нaшz.

Кондaкъ, глaсъ и7:

Бlгочeстіz проповёдника и4стиннаго и3 тaйнъ неизречeнныхъ провозвёстника, кЂпра похвалY честнyю, лaзарz бжcтвеннаго восхвaлимъ: сл0во бо є3го2 и3збрA во дрyги сво‰, є3ди1ный свёдый сердeчнаz.