«Новгородська ікона Божої Матері, іменована "Спаси­­телька потопаючих"» p1b43fi29a1ikaikh17op1rk118335
Житія святих,  Ікони

«Новгородська ікона Божої Матері, іменована “Спаси­­телька потопаючих”»

Місяця грудня на 20-й день

Першообраз Новодворської ікони Божої Матері написав святитель Петро, митрополит Московський (пам’ять 21 грудня), імовірно 1320 року. Будучи ще ієромонахом монастиря на Волині і випросивши благословення ігумена, Петро залишив обитель у пошуках відокремленого місця. На річці Раті, поблизу урочища, яке називалося Новий Палац, він поставив келію і став подвизатися в безмовності. Згодом на місці його подвигів утворився монастир, названий Новодвірським.

Після підписання Берестейської унії, під час гоніння уніатів, які розграбували Новодвірський монастир, святу ікону було перенесено якимось ієромонахом Яковом до Чернігівського Єлецького Свято-Успенського монастиря.

Потім Чернігівський Преосвященний Антоній (Стаховський) благословив цією іконою Симеона, будівничого Суразької обителі (скасовано 1766 року). 14 серпня 1677 року, під час перенесення хресним ходом зі старої церкви в нову, святий образ Божої Матері явив чудесні знамення. Святитель Димитрій Ростовський, який прибув у цей час на поклоніння чудотворній іконі, був свідком того, що єпископ Целерський Никодим після Літургії 16 серпня оголошував перед присутніми віруючими ці чудеса.

Згодом чудотворний Новодворський образ Пресвятої Богородиці перебував у Новгород-Сіверському Спасо-Преображенському монастирі, який було закрито наприкінці 50-х років XX століття. Сам першообраз святої ікони в роки лихоліття був загублений.

Одним із ченців скасованого монастиря список із чудотворного образу було перенесено в м. Ніжин, а 1997 року його передали в місцеву Хрестовоздвиженську церкву. У 2000 році Новодворську ікону Божої Матері помістили в кіот, щонеділі перед чудотворним образом служать акафіст Покрову Пресвятої Богородиці.

Інші списки з чудотворної Новодворської ікони Божої Матері перебували в Кам’янському Успенському жіночому монастирі Новозибківського повіту Чернігівської губернії та в Київському Золотоверхому Михайлівському монастирі.

У 2004 році під час відвідин Спасо-Преображенського Новгород-Сіверського монастиря президентами Росії, України та Білорусі, список із чудотворної ікони, написаний у XVIII ст., було передано в дар обителі.

Новодворська ікона Пресвятої Богородиці є поясним зображенням Богоматері з Божественним Немовлям на Її лівій руці, голови Яких прикрашені вінцями.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Новодворской», глас 4

Дне́сь благове́рнии лю́дие све́тло пра́зднуем,/ почита́ющи святу́ю ико́ну Твою́/ и припа́дающе к не́й уми́льно глаго́лем:/ Небе́сная на́ша Засту́пнице и Покрови́тельнице,/ изба́ви на́с от все́х бе́д и скорбе́й/ и умоли́ Сы́на Твоего́ Христа́ Бо́га на́шего,// спасти́ ду́ши на́ша.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Новодворской», глас 1

Исто́чник исцеле́ний и ве́ры Правосла́вныя утвержде́ние/ Новодворская Твоя́ ико́на, Богоро́дице, яви́ся,/ те́мже и на́с, к не́й притека́ющих,/ от бе́д и искуше́ний свободи́,/ оби́тели и́ноческия сохрани́/ и Правосла́вие в земле́ на́шей утверди́,/ и грехи́ разреши́ моли́твенник Твои́х:/ ели́ка бо хо́щеши, мо́жеши.