Житія святих,  Лютий

Мучениця Ольга Кошелєва

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 22-й день — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / лютого на 21-й день (перехідне)

Мучениця Ольга (Ольга Семенівна Кошелєва) народилася 2 липня 1874 року в селі Нижній Білоомут Зарайського повіту Рязанської губернії в селянській сім’ї; вона була одружена з робітником шкіряної фабрики Андрієм Кошелєвим і жила разом із чоловіком та дітьми у Москві неподалік храму Успіння Пресвятої Богородиці у Гончарах та впродовж багатьох років була парафіянкою цього храму.
До другої половини 1938 року сталінський указ про масові репресії проти народу перестав діяти; однак існував апарат НКВС з армією інформаторів, які продовжували доносити про тих чи інших людей, і арешти за неправдивими доносами не припинилися. Один із таких секретних інформаторів доніс на Ольгу Семенівну. Як істотний аргумент на користь арешту для НКВС стала її характеристика як активної церковниці. Ольгу Семенівну заарештували 27 жовтня 1938 року і ув’язнили в Таганській в’язниці.
— Вас обвинувачують у контрреволюційній діяльності. Слідство вимагає від вас правдивих свідчень з цього питання! – заявив слідчий.
— Ніякою контрреволюційною діяльністю я не займалася, — відповіла Ольга Семенівна.
— Про те, що радянська влада безвинно заарештовує духовенство, закриває церкви без згоди на те віруючих, ви говорили?
— Так, я це говорила; і зараз, бачачи, як безвинно заарештували мене, ще раз кажу, що радянська влада безвинно заарештовує духовенство і віруючих. Церкви без згоди на те віруючих закриваються, що є гонінням на релігію і духовенство.
— З якої причини ви говорили проти проведених заходів партії та радянської влади?
— Через свої релігійні переконання; радянська влада веде боротьбу з релігією, що і призводило до неодноразових висловлювань мною проти заходів партії і радянської влади.
— Слідству відомо, що в особистих бесідах зі своїми знайомими ви висловлювали терористичні настрої щодо керівників партії та радянської влади. Слідство пропонує вам дати правдиві свідчення з цього питання.

— Ніколи нікому ніяких терористичних настроїв я не висловлювала.
Були викликані свідки, зокрема голова церковної ради Успенської церкви, але вони підтвердили тільки те, що Ольга Семенівна в присутності парафіян говорила: “Господи, що тільки робиться на білому світі, усюди церкви закриваються без згоди вірян, а духовенство і вірян безвинно заарештовують і висилають у віддалені місця. Це не життя, а одна мука…” Однак ніхто зі свідків не звинуватив Ольгу Семенівну у висловлюванні терористичних настроїв, а викликати як свідка інформатора слідчий не захотів.
Прокурор, якому із НКВС було віддано справу для отримання дозволу на передання її до суду, визнав злочин доведеним, проте виключно лише на підставі агентурних донесень секретного інформатора; але оскільки НКВС не побажав розкрити його ім’я, прокурор розпорядився направити справу для позасудового розгляду до Особливої Наради при НКВС.
Ольга Семенівна Кошелєва померла 6 березня 1939 року в Таганській в’язниці, її поховали в невідомій могилі.

Знайшли помилку