...
Мучениця Ганна Зерцалова Anna Zertsalova
Житія святих,  Листопад

Мучениця Ганна Зерцалова

Місяця листопада на 14-й день

Мучениця Ганна Іванівна Зерцалова народилася 1870 року в Москві у дворянській родині. У 16 років Анна закінчила гімназію, отримавши атестат, що дозволяв їй зайняти місце домашньої вчительки. Працюючи вчителькою в сім’ї в Ярославській губернії, Анна влаштувала школу грамотності для сільських дітей.

Прийшовши одного разу до храму рівноапостольних Костянтина і Олени, Анна зустріла там видатного пастиря – протоієрея Валентина Амфітеатрова, який став її духовним батьком. Тоді почалося справжнє становлення особистості Анни. Вона стала активною парафіянкою храму рівноапостольних Костянтина і Олени, майже 20 років духовно опікувалася у отця Валентина, а після його смерті збирала свідчення благодатної допомоги старця, розповіді духовних чад. У 1910 році Анна Іванівна видала першу книгу про протоієрея Валентина. До революції вийшли друком 4 книги про нього, кожна накладом 1000 примірників. Після революції Анна надрукувала на машинці ще одну книгу накладом 20-25 примірників.

З 1932 року Анна Іванівна змушена була жити в Москві у своїх друзів, оскільки влада відібрала в неї житло. Вона займалася педагогічною діяльністю, навчала дітей Закону Божого, читання, музики, письма. Останні роки свого життя Анна Іванівна присвятила тому, щоб увічнити пам’ять про протоієрея Валентина Амфітеатрова як подвижника благочестя.

27 жовтня 1937 року Анну Зерцалову заарештували “за активну участь у к/р церковно-монархічному угрупованні, прославляння в к/р цілях черниці Матрони Конюхової і “святого” померлого попа Амфітеатрова, організацію до них паломництва вірян”. На запитання слідчого Ганна Іванівна твердо відповідала, що справді є авторкою книжок про протоієрея Валентина, однак назвати прізвища осіб, які допомагали їй у її роботі, Ганна Іванівна відмовилася. 23 листопада 1937 року трійкою при УНКВС по Московській області Анну Зерцалову було засуджено і засуджено до розстрілу. Розстріляна 27 листопада 1937 року і похована в Бутово на так званому полігоні НКВС.

Зарахована до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.