...
Житія святих,  Травень

Мученики Феодора діва та Дидим воїн

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 27-й день

Святі мученики Феодора діва і воїн Дидим постраждали за Христа під час гоніння на християн імператора Діоклітіана (284–305) у місті Александрії в 303-му або 304 році.

Свята діва Феодора, поставши перед судом правителя Александрії Євстратія, безстрашно сповідувала себе християнкою. На запитання правителя, чому вона не вийшла заміж, свята відповіла, що присвятила себе Богу, вирішила залишитися незайманою заради Імені Христового. Євстратій повелів відвести святу діву в темницю, давши їй три дні на роздуми, і погрожував у разі подальшого непослуху відвести її до блудного дому.

Приведена на суд через три дні, свята Феодора залишилася, як і раніше, твердою у своїй вірі. Тоді її відвели до блудного дому, де розпусні юнаки стали сперечатися про те, кому першому увійти до неї. У цей час християнин Дидим у військовому одязі безперешкодно увійшов до блудного дому, розігнав переляканих блудників і врятував святу діву, передавши їй свій одяг.

Дізнавшись про те, що сталося, Євстратій наказав допитати святого Дидима. Приведений до розгніваного судді, святий Дідім розповів про те, як звільнив святу діву, за що сам був засуджений до смертної кари. На місце його страти прийшла свята діва Феодора і, звертаючись до святого Дидима, сказала, що бажає померти разом з ним. Правитель, побачивши святу мученицю, наказав умертвити обох. Першою схилила голову під меч свята мучениця Феодора, а після неї і святий мученик Дидим. Тіла обох мучеників були спалені.