...
Житія святих,  Листопад

Мученик Тимофій Кучеров

Місяця листопада на 19-й день

Мученик Тимофій народився 1871 року в селі Степанове Михайлівського повіту Рязанської губернії в сім’ї селянина Івана Кучерова.

У 1893 році Тимофій Кучеров був призваний на військову службу, де пробув до 1896 року. Після повернення з армії він влаштувався служити в поліцію і згодом виконував обов’язки старшого міського при Першій Хамовницькій дільниці Москви. У його підпорядкуванні було понад 70 городових дільниці. За успішну службу він був нагороджений двома срібними медалями.

1917 року Тимофій Іванович був призваний в армію, звідки повернувся 1918 року і працював чорноробом. У важкі для Руської Православної Церкви роки, коли безбожна влада нещадно переслідувала духовенство і вірян, Тимофій Кучеров зміцнився в бажанні послужити Церкві Христовій. У 1930 році його обрали головою церковної ради одного зі старовинних і найкрасивіших храмів Москви – церкви святителя Миколая в Хамовниках, парафіянином якої він був. Богом даний талант організатора і керівника він, як міг, застосовував в облаштуванні та збереженні церковного життя храму, незважаючи на суворі обставини часу.

Маючи намір заарештувати Тимофія Кучерова, співробітники НКВС допитали низку свідків, які підписали потрібні слідству свідчення, в яких він викривався в антирадянській контрреволюційній діяльності – як “колишній поліцейський і активний церковник”.

Голова правління житлового активу, у відання якого входив будинок, де проживав Тимофій Кучеров, склав для НКВС довідку, в якій, перерахувавши відомі йому факти з життя Тимофія Івановича, написав: “Кучеров довгі роки, а саме до 1936, був головою церковної ради церкви Миколи в Хамовниках, іноді на квартиру Кучерова приходили попи. Через відчинені вікна, що виходили в Пуговишников провулок, неодноразово чути було спів грамплатівки “Боже, царя храни” та інші божественні антирадянські платівки”.

31 жовтня 1937 року Тимофій Кучеров був заарештований і поміщений у Таганську в’язницю. 18 листопада його допитали.

– Яку участь ви брали у страті революціонерів на Хамовницькій площі? – запитав слідчий.

– На Хамовницькій площі вішали революціонерів, це було приблизно в 1906-1907 році. Особистої участі в цьому я не брав.

– Ви говорите неправду. Слідство має у своєму розпорядженні дані, тобто свідчення свідків, про те, що жодна страта не відбувалася без вашої участі. Слідство вимагає від вас правдивих свідчень.

– Я особисто жодної участі у стратах не брав. Все це виконувалося спеціальним нарядом, але з кого цей наряд складався, я не знаю.

– Слідство має дані про те, що ви були активним церковником і вели антирадянську агітацію серед відсталої частини робітників і вербували їх у свою секту.

– Із 1930 до 1935 року я був активним церковником, був головою церковної ради при хамовницькій церкві, де вся організаційна робота належала мені як голові церковної ради і двом іншим членам, але вербувати я нікого не вербував, ходили ті, хто хоче.

– Вас обвинувачують у прояві контрреволюційних антирадянських висловлювань серед робітників і мешканців вашого будинку. Дайте свідчення з цього питання.

– З мого боку ніяких антирадянських висловлювань ніколи не було і будь-яких висловлювань проти порядку, а також керівництва партії та уряду я не говорив.

29 листопада 1937 року трійка НКВС засудила Тимофія Кучерова до розстрілу.

Староста храму святителя Миколая в Хамовниках Тимофій Іванович Кучеров був розстріляний 2 грудня 1937 року на полігоні Бутове під Москвою і похований у невідомій спільній могилі.