Житія святих,  Листопад

Мученик Миколай Смирнов

Місяця листопада на 10-й день

Мученик Микола народився 6 травня 1886 року у селі Стара Кашира Коломенського повіту Московської губернії у ній селянина Петра Смирнова. Закінчив школу, а потім до 1922 року працював сільським учителем. 1922 року Микола Петрович переїхав до Калуги і до свого арешту 1937 року служив у Георгіївському храмі псаломщиком і співав у церковному хорі. На допиті слідчий спитав Миколу Петровича:
– Ви заарештовані за провадження контрреволюційної діяльності, дайте свідчення слідству з цього питання.
– Контрреволюційної діяльності я не займався.
– Ви брешете, слідству достеменно відомо, що ви, вороже налаштовані до існуючого радянського ладу, займалися антирадянською агітацією, слідство вимагає від вас правдивих свідчень.
– Антирадянською агітацією я не займався і винним у висунутих звинуваченнях себе не визнаю.
– Слідству відомо, що ви, як вороже налаштований до радянського ладу, займалися антирадянською агітацією; припиніть замикання та дайте правдиві свідчення слідству; врахуйте, що ваше щире каяття буде враховано радянською владою до 20-ї річниці жовтневої революції.
– Винним у звинуваченнях себе не визнаю і до своїх свідчень більше додати нічого не можу.
Підписуючи протокол допиту, Микола Петрович наприкінці аркуша дописав: Читав. Винним себе не, – підкреслив він, – визнаю і вважаю себе відповідно до своїх переконань не здатним до подібних явищ».
19 листопада 1937 року Трійка НКВС засудила псаломщика Миколу Смирнова до десяти років ув’язнення до виправно-трудового табору, після прибуття в який він незабаром помер.