...
Житія святих,  Травень

Мученик Іоанн Валах

Місяця травня на 12-й день

Святий мученик Іоанн Влах, або Валах (“Румун”), жив у XVII ст. Він був родом із Волоської області Олтенії.

Одного разу валашський господар (володар) Міхня Воде вирішив перебити всіх турків, які перебували на території Валахії, щоб помститися за скоєні в його країні беззаконня і грабежі. Зібравши військо, він виконав своє заповітне бажання.

Дізнавшись про такий вчинок свого васала, розгніваний турецький султан піднявся війною на Волоське господарство. Османи спустошили всю країну і забрали в полон близько 50 тисяч румунів, серед яких був і 15-річний Іоанн, про якого пише у своїх оповіданнях про мучеників якийсь чиновник Константинопольського патріархату Іоанн Каріофіл.

Молодий румун був красивим і розумним, глибоко віруючим. Турки розділили між собою в’язнів. Іоанн потрапив до рук одного жорстокого і любодійного воїна. Крім важкої дороги, голоду, втоми, полонені зазнавали побиття і всякого роду наруги.

Примушений турком до содомського гріха, блаженний Іоанн чинив опір, сповідуючи, що є християнином і ненавидить нечисті похоті язичників. Сповнившись ненависті, турок хотів застосувати насильство, проте молодий християнин, утверджений ревнощами у Христі, вдарив нечестивця, який негайно помер.

Соратники вбитого, схопивши Іоанна, наділи на нього залізні кайдани, в яких Іоанну довелося добиратися до Константинополя кілька місяців.

У Константинополі турки віддали юного сповідника в рабство дружині вбитого ним воїна. Ця жінка, зачарувавшись красою Іоанна, спокушала його і схиляла до прийняття ісламу, переконуючи зректися віри в Христа.

Тоді блаженний Іоанн, помолившись зі сльозами Спасителю і Його Пречистій Матері, відповів:

– Я вірю в істинного Бога і бажаю віддати своє життя за Христа більше, ніж прийняти вашу оману і одружитися з тобою!

Його кинули до в’язниці, де багато днів піддавали жахливим катуванням і численним тортурам. Безсоромна жінка кілька разів приходила і знову повторювала свою пропозицію. Але вірний раб Христовий і сповідник цнотливості відважно чинив опір усім нападкам як болю, так і хтивості, лишився непохитним у вірі й був засуджений до смерті.

29 квітня/12 травня 1662 р. візир наказав міському префектові стратити його. Його повісили турки в Константинополі. Сповідник Христовий Іоанн Румун прийняв свій нетлінний мученицький вінець, віддавши душу свою в руки Господа нашого Іісуса Христа, Якого він з ранніх років полюбив усім серцем своїм.

Знайшли помилку