...
Житія святих,  Жовтень

Мученик Іоанн Артемов

Місяця жовтня на 1-й день

Мученик Іоанн народився 25 березня 1887 року в селі Саніно Покровського повіту Володимирської губернії в сім’ї сільського теслі Івана Андрійовича Артемова. Здобувши технічну освіту, Іван Іванович багато років працював будівельником, фахівцем із кошторисів. Переїхавши на роботу в Москву, він продовжував підтримувати стосунки з жителями рідного села, де його знали як глибоко віруючу і благочестиву людину.
У 1935 році місцева влада в селі Саніне зробила спробу закрити храм через те, що стара церковна двадцятка розпалася, але це одразу ж було опротестовано вірянами, було зібрано нову двадцятку, куди увійшов і Іоанн Артемов. Члени двадцятки відправили скаргу до Обласного виконавчого комітету, і той, розглянувши її, визнав усі прохання вірян законними і відписав у місцевий виконавчий комітет, щоб негайно відкрили церкву, зареєстрували священика і не чинили “громаді перешкод до виконання нею своїх релігійних потреб”.
Храм у селі було відкрито, але оскільки громада опинилася у скрутному матеріальному становищі, – оскільки їй довелося платити податки, незважаючи на те, що служб у храмі не відбувалося, – то Івана Івановича попросили надати допомогу храму та зібрати в православних знайомих у Москві якісь кошти, що було з успіхом ним виконано. Згодом це було поставлено йому в провину.
У Москві у квартирі Івана Івановича часто жили священики із закритих храмів, які опинилися без місця проживання, ченці та віряни, а також і в його будинку в селі жив священик. На це звернули увагу співробітники НКВС, які скоро з’ясували, що він веде серед будівельних робітників релігійні бесіди, а також збирає гроші для храму. Це було на ті часи цілком достатньо для арешту, і 22 серпня 1937 року Івана Івановича заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві.
На початку вересня слідчий, щоб зібрати матеріал, допитав його сусідів по квартирі, а після цього допитав і самого обвинуваченого.
– Слідству відомо, що ви в контрреволюційних цілях обробляли робітників у релігійному дусі, проповідували, що при владі скоро буде скрізь фашизм, а радянську владу треба перестріляти. Визнаєте ви себе в цьому винним?
– Проти радянської влади я нічого не говорив і винним себе в цьому не визнаю.
– Перебуваючи в Москві на постійному проживанні, чому ви збирали гроші на відновлення церкви, що вас змушувало?
– Я часом бував на батьківщині, і мене там знали як дуже релігійну людину.
7 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила Івана Івановича до розстрілу. Іоанн Артемов був розстріляний 14 жовтня 1937 року і похований у безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Знайшли помилку