Мученик Іоанн Артемов
Місяця жовтня на 1-й день
Мученик Іоанн народився 25 березня 1887 року у селі Санино Покровського повіту Володимирської губернії у ній сільського тесляра Івана Андрійовича Артемова. Здобувши технічну освіту, Іван Іванович багато років працював будівельником, спеціалістом з кошторисів. Переїхавши на роботу до Москви, він продовжував підтримувати стосунки з жителями рідного села, де його знали як глибоко віруючу та благочестиву людину.
У 1935 році місцева влада в селі Санино зробила спробу закрити храм через те, що стара церковна двадцятка розпалася, але це відразу було опротестовано віруючими, була зібрана нова двадцятка, куди увійшов і Іоанн Артемов. Члени двадцятки відправили скаргу до Обласного виконавчого комітету, і той, розглянувши її, знайшов усі прохання віруючих законними та відписав до місцевого виконавчого комітету, щоб негайно відкрили церкву, зареєстрували священика та не чинили «громаді перешкод до виконання нею своїх релігійних потреб».
Храм у селі був відкритий, але оскільки громада потрапила у скрутне матеріальне становище, – оскільки їй довелося сплачувати податки, незважаючи на те, що служби у храмі не відбувалися, – то Івана Івановича попросили надати допомогу храму та зібрати у православних знайомих у Москві якісь -небудь кошти, що з успіхом їм виконано. Згодом це було поставлене йому у провину.
У Москві в квартирі Івана Івановича найчастіше жили священики із закритих храмів, котрі опинилися без місця, ченці та віруючі, а також і в його будинку в селі жив священик. На це звернули увагу співробітники НКВС, які невдовзі з’ясували, що він веде серед будівельних робітників релігійні бесіди, а також збирає гроші для храму. Це було на той час цілком достатньо для арешту, і 22 серпня 1937 Іван Іванович був заарештований і ув’язнений у Бутирську в’язницю в Москві.
На початку вересня слідчий, щоб зібрати матеріал, допитав його сусідів по квартирі, а потім допитав і самого обвинуваченого.
– Слідству відомо, що ви з контрреволюційною метою обробляли робітників у релігійному дусі, проповідували, що при владі скоро буде скрізь фашизм, а радянську владу треба перестріляти. Чи визнаєте себе в цьому винним?
– Проти радянської влади я нічого не говорив і винним себе у цьому не визнаю.
– Перебуваючи у Москві на постійному проживання, чому ви збирали гроші на відновлення церкви, що вас змушувало?
– Я часом бував на батьківщині, і мене там знали як дуже релігійну людину.
7 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила Івана Івановича до розстрілу. Іоан Артемов був розстріляний 14 жовтня 1937 року і похований у безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.