...
Житія святих,  Лютий

Мученик Іоанн Шувалов

Місяця лютого на 4-й день

Мученик Іоанн народився 1884 року в селі Купелиці Верейського повіту Московської губернії в благочестивій сім’ї селянина Семена Шувалова, майже всі родичі якого були псаломщиками і півчими. Іван закінчив церковнопарафіяльну школу і працював у своєму господарстві; з 1910 року він ніс послух псаломщика в Покровському храмі села Купелиці.
У 1918 році у Верейському повіті відбулося повстання селян, які протестували проти жорстокості нової влади. Після цього відбулися арешти. Серед інших був затриманий і Іван Семенович; але коли з’ясувалося, що в повстанні він не брав участі, його було звільнено.
7 січня 1930 року його знову заарештували й ув’язнили в місті Вереї за звинуваченням у тому, що він не доніс на диякона Миколу Богаєва, якого влада звинуватила в контрреволюційній діяльності. З дияконом Миколою в Івана Семеновича здавна були стосунки погані. Ця відсутність між ними любові призвела до того, що псаломщик визнав себе винним. “Я добре знав про те, – заявив він, – що диякон Богаєв у 1928 році влітку влітку під час жнив вів агітацію і пропаганду серед селян, яка явно була спрямована проти радянської влади… Знаючи, що священик Зачатейський теж добре знав про це, я судовій владі не повідомляв про це, бо боявся, що мене позбавлять місця роботи. Я позбавлений прав і не маю коштів прогодувати сім’ю з шести осіб, притому думав, що цей факт не зможу підтвердити. Винним себе в недонесенні про пропаганду Богаєва судовій владі визнаю”.
3 березня 1930 року Особлива Нарада при Колегії ОДПУ засудила псаломщика до шести місяців тюремного ув’язнення. Через деякий час після того, що сталося, Іван Семенович тяжко захворів; хвороба була така, що він майже не міг рухатися.

26 січня 1938 року його заарештували за звинуваченням в активній контрреволюційній і антирадянській діяльності та ув’язнили в Таганській в’язниці в Москві. Свідки звинувачували Івана Семеновича в антирадянській агітації і говорили, що псаломщик виявляв серед колгоспників невдоволення існуючим устроєм, говорив, що раніше люди жили як люди, всі чекали Різдва Христового, і всі раділи, відчувалося свято, а тепер усі ходять, як зачумлені; раніше помре людина – її поховають із честю, а тепер народиться – не хрестять, а помре – закопають, як собаку, без відспівування.
– Вас заарештовано за контрреволюційну діяльність. Вимагаємо від вас правдивих свідчень про вашу контрреволюційну роботу, – заявив слідчий.
– Ніякої контрреволюційної роботи я не вів і не веду, – відповів псаломщик.
– Слідством встановлено, що ви в листопаді 1937 року вели агітацію проти радянської влади.
– Ніякої контрреволюційної агітації я ніколи не вів, а в листопаді я був хворий.
І далі на всі запитання слідчого Іван Семенович відповідав, що не згоден з усім, що говорить слідчий, і заперечує свою провину.
2 лютого 1938 року трійка НКВС засудила його до розстрілу. Псаломщика Іоанна Шувалова було розстріляно 17 лютого 1938 року, його поховали в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Знайшли помилку