...
Житія святих,  Травень

Мученик Аскалон Антінойський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 20-й день

Святий мученик Аскалон був християнином, народився в місті Єрмополі Великому (Середній Єгипет). Постраждав у III столітті в часи царювання Діоклітіана (284–305). Приведений до правителя Арріана, Аскалон сміливо сповідав свою віру і відмовився принести жертву язичницьким богам. Святий передрік Арріану, що настане час, коли й він змушений буде назвати Іісуса Христа Єдиним і Істинним Богом. За наказом Арріана святого стали жорстоко мучити, підвісили і терзали залізними знаряддями, так що шматки тіла його падали на землю. Святий Аскалон мовчки переносив муки. Коли один із присутніх, підійшовши до нього, сказав: «Дивіться, він уже без почуттів і близький до смерті», — святий мученик відповів: «Я не втратив почуттів і невпинно славлю Бога мого і Творця».

Правитель Арріан наказав везти мученика до міста Антіної, розташованого на протилежному березі Нілу, для продовження катування, куди мав намір незабаром прибути сам. Але мученик звернувся з молитвою до Бога, просячи Його утримати човен Арріана доти, доки він не сповідає Ім’я Господа Іісуса Христа перед усім народом. І ось човен Арріана на середині річки раптово зупинився, і веслярі не могли зрушити його з місця. Арріан приписав диво дії чародійства Аскалона. За велінням святого правителю довелося написати сповідання Єдиного Істинного Бога, і тоді човен приплив до берега.

Увійшовши до міста, Арріан наказав знову повісити святого Аскалона й обпалювати його тіло вогнем, після чого наказав втопити його в глибині річки. Християнам, які проводжали його, мученик сказав: «Намагайтеся, брати, отримати нагороди від Господа Бога. Третього дня, діти мої, прийдіть у північну частину міста і там знайдете моє тіло. Поховайте його разом з прив’язаним до нього каменем». Смерть мученика Аскалона настала близько 287 року, неподалік від міста Антіної. На третій день християни знайшли тіло мученика і, за заповітом святого, поховали його з честю разом з каменем.