«Ікона Божої Матері, іменована "Визволителька від напастей» (Ташлинська)"» 634bb6d78097f927944115
Житія святих,  Жовтень

«Ікона Божої Матері, іменована “Визволителька від напастей» (Ташлинська)”»

Місяця жовтня на 8-й день

Ташлинська ікона «Визволителька від напастей» — ікона Пресвятої Богородиці, що прославилася у селі Ташли у Ставропольському районі Самарської області (нині) у жовтні 1917 року. Тут, у маленькому селі, за годину випробувань, явила Пресвята Богородиця Свою ікону.

Свідоцтво про історію явища ікони за словами мешканки села Мусорка Ф.Д. Атякшевою було завірено у 1981 році архієпископом Куйбишевським та Сизранським Іоанном (Сничовим).

Уродженці села Ташла дівчині Катерині Миканорівні Чугуновій, 1885 року народження, глибоко віруючій і благочестивій, тричі снилася Пресвята Богородиця, яка суворо наказала відшукати Її ікону в місці, яке Вона вкаже — у землі, в яру, біля цього села. Цей сон бентежив Катерину і не давав їй спокою.

Катерина проживала з Атякшевою Феодосією Давидівною в окремому будиночку, як у келії, у селі Мусорки. Через звичку, дівчина продовжувала відвідувати храм у своєму рідному селі Ташли. Побачивши сон втретє, вона розповіла про нього Феодосію і вирушила до храму. Це було 8 жовтня 1917 року.

Шлях її пролягав повз яр, над яким Катерина виразно побачила двох ангелів, які несли ікону Божої Матері, осяяну яскравим сяйвом. Коли ангели опустилися на дно яру, видіння зникло. Вражена побаченим, дівчина зомліла. Прокинувшись, вона пішла до своїх родичів, які жили неподалік, і розповіла про своє бачення.

Вони повідомили, що люди нерідко чують біля цього яру церковні співи. Коли Катерина вирушила до яру разом із Феодосією, бачення повторилося. Зібралися люди. Там внизу яру, показаному Катериною, почали обережно копати і нарешті побачили невелику ікону Божої Матері, що лежить ликом угору.

Запросили священика, отця Василя (Крилова). З благоговінням витягли образ із землі — тут же на цьому місці забило джерело. Ікона «Визволителька від напастей», як її пізніше назвали, урочисто хресною ходою була переведена до церкви Святої Трійці в Ташлі, 1775 року побудови.

Образ помістили на аналой та відслужили молебень. Храм було відкрито всю ніч для доступу до ікони. У день коли знайшли ікону сталося кілька зцілень. Зцілилася місцева мешканка Ганна Торпова, яка хворіла 32 роки. Звістка про новоявлену ікону поширилася дуже швидко, і люди йшли до чудотворної ікони з усіх довколишніх сіл.

Пресвята Богородиця щедро надавала допомогу всім, хто з вірою до неї приходить. 10 жовтня після літургії відбулася хресна хода з іконою на місце її явища, де було відслужено молебень. Численні зцілення від ікони та джерела стали залучати паломників.

Над джерелом обладнали колодязь та звели каплицю. У ніч на 11/23 грудня 1917 року Ташлінська ікона «Визволителька від бід» зникла із замкненого храму. Дізнавшись про це, Катерина Чугунова впала у відчай і у супроводі Феодосії вирушила на місце набуття образу, на джерело.

Як тільки вони побачили каплицю, Катерину відвідало нове бачення сяючої ікони над каплицею. Каплицю відкрили і виявили образ плаваючим у ополонці колодязя ликом вгору. Настоятель Троїцького храму Димитрій (Митейкін), який був відсутній під час знайдення ікони, з недовірою поставився до факту її чудового явища. І отримав підтвердження.

Після подячного молебня та покаяної молитви образ знову перенесли до храму. У неврожайні 20-ті роки ХХ століття під час області посухи криниця Божої Матері була чи не єдиним джерелом води в Ташлі. За радянських часів його намагалися засипати сміттям, але він не вичерпався. Жителі села знову та знову його розчищали.

Після закриття Троїцького храму, в якому влаштували зерносховище, Ташлинська ікона «Визволителька від бід» зберігалася у сільчанки Євдокії Андріївни. Богослужіння у Троїцькому храмі було відновлено у 1947 році. Чудотворний образ Андрина передала до храму.

Ташлинська ікона «Визволителька від бід» була поміщена в центральній частині на аналої, а в 1960 році була перенесена на лівий клірос, де перебуває й досі. На місці знаходження образу обладнано нову криницю. Засипане джерело, яке за часів атеїзму намагалися знищити, не загинуло, а пробилося поруч, за кілька кроків від колишнього.