...
Житія святих,  Ікони

«Ікона Пресвятої Богородиці, іменована “Гаєнатська”»

Місяця серпня на 15-й день

Назва цієї ікони Божої Матері пов’язана з Гелатським (Гаєнатським) монастирем, розташованим поблизу міста Кутаїсі. Монастир заснував 1106 року грузинський цар Давид IV Будівельник. Після смерті царя обитель стала його усипальницею. Тривалий час Гелатський монастир був центром церковного і культурного життя Грузії, а з другої половини XVI століття до 1814 року резиденцією католикоса. З 1994 року є пам’яткою Всесвітньої спадщини.

Більш давня назва монастиря – Генаті, нині – Гелаті. Стародавня назва Гелатського монастиря (Генаті) походить від грецького “genathlakon” (народження) і пов’язана з головним храмом монастирського комплексу, освяченого на честь Різдва Пресвятої Богородиці. За переказами, Гаєнатська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці належала святій цариці Тамарі.

У Грузії існує місцевошановане свято іншому образу з Гелатського монастиря – Гелатській іконі Пресвятої Богородиці. Цілком можливо, що Гаєнатська і Гелатська ікони – один і той самий образ, хоча їхні історії різні. Якщо Гаєнатська ікона пов’язана з ім’ям цариці Тамари, то Гелатську ікону принесли в монастир цар Баграт і цариця Олена.