«Ікона Божої Матері "Знамення", іменована "Верхньотагільська"» p188i000qe1336e217t9srk1up73
Житія святих,  Листопад

«Ікона Божої Матері “Знамення”, іменована “Верхньотагільська”»

Місяця листопада на 27-й день

Чудотворна ікона Божої Матері “Знамення” перебуває в Знаменській церкві м. Верхнього Тагіла (як оповідає переказ – з часу його відкриття 1753 року). Образ дуже шанований серед православних вірян Середнього Уралу. Шанований чудотворний образ Божої Матері поміщений біля лівого криласу, на аналої, під склом. Ікона прикрашена численними дорогоцінними дарами від вдячних вірян, які отримали зцілення за молитвами до Пресвятої Богородиці.

Іконографічне зображення Богоматері – Оранта (з піднятими в молитві руками). На грудях Божої Матері, в медальйоні – зображення Богонемовляти, Яке правою рукою благословляє, а в лівій тримає сувій. Вгорі з правого боку від лику Божої Матері зображення херувима, з лівого – серафима. До 1922 р. ікона мала срібну позолочену ризу з дорогоцінним камінням, яка була вилучена і безслідно зникла.

Святий образ, що з’явився 1709 року, перебував у власності місцевого жителя Сави Медведєва до 1753 року, а потім його передали до новозбудованого Верхньобагатьльського Знам’янського храму. Цей храм згорів 18 травня 1861 року, проте ікона Пресвятої Богородиці залишилася неушкодженою у вогні, і 1876 року її було перенесено до знов відбудованого кам’яного Знам’янського храму, в якому вона і перебуває донині.

Про особливе шанування святого образу свідчать хресні ходи, що збирали велику кількість прочан і відбувалися протягом усього літа. Хресні ходи з чудотворною іконою відбувалися до кінця 20-х рр. ХХ ст. і припинилися зі встановленням у краї радянської влади.

З чудотворної ікони Божої Матері “Знамення” Верхнетагільської робили велику кількість списків, найшанованішими з яких є Биньговський список, що знаходиться в Микільській церкві с. Биньги Невьянського району. Биньги Нев’янського району, і Нев’янський, що знаходився раніше в Преображенському соборі, а тепер у Вознесенській церкві м. Нев’янська.

У вівтарі Верхнетагільської Знам’янської церкви зберігається рукопис початку XX ст., що містить запис усного переказу про явище і чудеса Верхнетагільської чудотворної ікони Божої Матері “Знамення”. Копія рукопису зберігається у Верхнетагільському краєзнавчому музеї.

Знайшли помилку