«Ікона Божої Матері “Знамення”, іменована “Царськосільська”» Znamenie Tsarskoselskaya
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері “Знамення”, іменована “Царськосільська”»

Місяця листопада на 27-й день

За переказами, Царськосільську ікону Божої Матері “Знамення” привіз до Москви святитель Афанасій, патріарх Константинопольський, як подарунок цареві Олексію Михайловичу наприкінці XIII або на початку XIV століття. Петро I переніс чудотворний образ до Петербурга і дорожив ним не менше, ніж Казанською іконою Божої Матері. У спадок образ “Знамення” перейшов до імператриці Єлизавети Петрівни, яка, закінчивши будівництво церкви в Царському Селі, веліла іменувати її Знам’янською. Ікона була прикрашена золотою ризою і дорогоцінним камінням, а на її полях приписано лики святих праведних Захарії та Єлизавети, святого Олексія, людини Божої, апостола Петра, святителя Миколи і мучениці Олександри. Перед цією іконою Богородиці любила молитися й імператриця Катерина II. За твердженням багатьох, лик Богородиці в один час справляв на тих, хто молився, різне враження: то він був світлим і зворушливим, то раптом набував суворого вигляду.

Ікона “Знамення” знаходилася над царськими вратами. У 1820 і в 1863 роках у Царськосельському палаці були сильні пожежі, які загрожували сусіднім будівлям і церкві. Обидва рази ікону виносили з храму і обносили навколо церкви і навколо палацу, що горів. І вогонь, ніби підкоряючись невидимій силі, згасав майже миттєво.

Були й інші події, в яких проявилася чудесна рятівна сила святої ікони. У 1831 і в 1849 році майже по всій Росії лютувала холера. Жителі Царського Села збиралися до ікони “Знамення”, служили перед нею урочистий молебень, потім ікону обносили навколо всього міста зі співом і молитвами. Обидва рази холера минула Царське Село. На знак подяки 1849 року ікону вкрили дорогоцінною шитою ризою з безліччю діамантів, перлів, бірюзи, аметистів, сапфірів, смарагдів і опалів. З каменів, що не вмістилися на ризі, склали дорогоцінний вінець. Найбільшим каменем на окладі був великий серцеподібний топаз, на ребрах якого вирізані дати чудесного позбавлення міста від холери – 1831 і 1848. Внизу ікони, на серцеподібній золотій дощечці, вигравіювали слова: “За порятунок від епідемії прийми, Милосердна Владичице, Покровителько града Царського Села, сии жемчужини, яко сльози подяки, зрошуючи Твою пречисту ризу, від ревних рабів Твоїх і надалі помилуй нас”.

Після революції 1917 року дорогоцінна риза з ікони була втрачена. У роки Великої Вітчизняної війни німці вивезли Знам’янську ікону, але чудотворний образ повернувся в Росію і з 1946 року перебуває в церкві святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова Санкт-Петербурзьких духовних шкіл. У Знам’янському храмі міста Пушкіна (колишнього Царського Села) зараз перебуває список із чудотворної ікони.

Знайшли помилку