«Ікона Божої Матері, іменована "Мирозька"» p1au0atfs16ft23m579v7n1rfk3
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Мирозька”»

Місяця вересня на 24-й день

У Спаському Мирозькому монастирі, заснованому при гирлі річки Мирожи на Псковщині в 1156 році преподобним Авраамом Мирозьким і святителем Нифонтом, архієпископом Новгородським, зберігалася Мирозька чудотворна ікона Божої Матері. Явлення її відбулося в 1198 році. Майже чотири століття опісля, в 1567 році, в день пам’яті преподобного Авраамія, в місті Пскові, під час лютуючої моровиці, від цієї ікони, як свідчить переказ, «сталося таїнство Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії Чесного Її знамення: від пречистого Її Лику на іконі почали текти сльози з обох очей, немов струмки, і багато зцілень було виявлено людям від образу Матері Господньої». Тоді зі Спасо-Преображенського собору Мирозького монастиря ікону перенесли, « …поставивши Її в соборній церкві Пресвясвятої Животворчої Тройці біля вівтаря… належно шануючи, і від того часу розпочались чисельні і різноманітні зцілення людиною бувши…». З тих пір в пам’ять численних благодіянь Богоматері, явлених через Її святий образ, було встановлено святкування на честь Мирозької ікони Божої Матері 24 вересня.

Чудотворна ікона написана по чину Оранти – «Молитвениці». Поруч з Божою Матір’ю предстоять Псковські святі: праворуч – святий благовірний князь Довмонт, у чернецтві – Тимофій (пам’ять 20 травня), ліворуч – у молитовному положенні його дружина, преподобна Марфа, в миру Марія Дмитрівна. Небезпідставно припускають, що зображення князя і його дружини з’явилися на іконі пізніше, оскільки ікона з’явилася в 1198 році, а князь помер у 1299 році.

Цар Іван Грозний відвіз чудотворний Мирозький образ із Пскова (він не зберігся), а в монастирі залишився список – так звана «Велика Панагія» Спасо-Мирозького монастиря.

Чудотворний образ Божої Матері перебував в обителі аж до трагічних подій початку XX століття. У 1922 році Мирозький монастир був закритий більшовиками, а «Велика Панагія» через чотири роки потрапила в обласний художній та історико-архітектурний музей, в сховищах якого знаходиться і зараз. У 1998 році чудотворний образ на час покинув своє музейне ув’язнення – з нагоди 800-річчя явлення Мирозької ікони Пресвятої Богородиці у Пскові пройшов урочистий хресний хід від Свято-Троїцького собору до Мирозького монастиря – туди, де і личить перебувати святому чудотворному образу.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Мирожской», глас 4

Я́ко звезда́ пресве́тлая/ возсия́ в Росси́йской земли́/ от ико́ны честна́го о́браза Твоего́, Богоро́дице Де́во,/ из обою́ о́чию теко́ша сле́зы Твоя́, я́ко река́,/ и ви́девше наро́ди пско́вскии, му́жи и жены́ и со ча́ды,/ с пла́чем моля́щеся о́бразу Твоему́, си́це глаго́лаху:/ о Пресвята́я Влады́чице Богоро́дице,/ не забу́ди гре́шных раб Твои́х,// моля́щися Христу́ Бо́гу на́шему спасти́ся нам.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Мирожской», глас 7

Засту́пнице христиа́ном непосты́дная/ и Предста́тельнице гра́ду на́шему Пско́ву,/ не пре́зри моле́ния нас, гре́шных,/ ви́дящих от Твоего́ честна́го о́браза сле́зы теку́ща из обою́ о́чию,/ и моля́щихся приле́жно,/ но предвари́ я́ко Блага́я, на по́мощь нам, ве́рно к Тебе́ прибега́ющим,/ услы́ши на́ша моле́ния, Богоро́дице,/ и изба́ви нас от нахожде́ния пога́ных,/ ускори́ же на моли́тву на́шу и потщи́ся на умоле́ние,/ заступа́ющи при́сно, Богоро́дице, чту́щих Тя;// ра́дуйся, Де́во, христиа́ном похвало́.