Ікона Божої Матері "Розчулення" Смоленська umylenye
Житія святих,  Ікони

Ікона Божої Матері “Розчулення” Смоленська

Місяця березня на 19-й день.

Смоленська ікона Божої Матері, що називається «Розчулення», з’явилася 1103 року в Смоленську. Цей образ, який зіграв особливу, надихаючу роль період оборони Смоленська від польських загарбників на початку XVII століття (1609–1611 рр.), перебував у таборі російських військ воєводи Шеїна, які протягом 18 місяців утримували ворога від пограбування міста.
Список Смоленського чудотворного образу «Розчулення» перебуває нині у Спасо-Окопному храмі міста Смоленська.
2003 року у Смоленську урочисто відзначали 900-річчя явлення святого образу. Напередодні свята ікона «Розчулення» була доставлена до Свято-Успенського кафедрального собору, де перед нею відслужили молебень із водосвяттям. У саме свято після Божественної літургії навколо собору пройшла багатолюдна хресна хода, під час якої священики несли одразу дві шановані Смоленські чудотворні ікони: «Одигітрію» та «Розчулення», віддаючи їм особливу вшанування.
На чудотворній іконі Пресвята Богородиця, піднявши руки до грудей, з розчуленням дивиться на Божественне Немовля, що лежить на Її одязі, яке тримає в правій правиці державу – символ влади і сили.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея Смоленской, называемой «Умиление», глас 4

Богора́дованная Влады́чице,/ Препросла́вленная Ма́ти щедро́т и человеколю́бия,/ Всеми́лостивая о всем ми́ре Хода́таице!/ Приле́жно, раби́ Твои́, к Боже́ственному предста́тельству прибега́юще/ и пречу́дному о́бразу Твоему́ со умиле́нием припа́дающе, мо́лимся:/ моли́тву те́плую к Сы́ну Твоему́ и Бо́гу на́шему сотвори́,/ о Всепе́тая Цари́це Богоро́дице,/ да вся́ких боле́зней и печа́лей нас Тебе́ ра́ди изба́вит/ и от грехо́в вся́ких свободи́т,/ Ца́рствия Своего́ Небе́снаго насле́дники ны пока́жет,/ ве́лие бо неизрече́нное, я́ко Ма́ти, и́маши дерзнове́ние к Нему́/ и вся мо́жеши,// Еди́на во ве́ки Преблагослове́нная.