Ікона Божої Матері, іменована “Звіринецька” i400
Житія святих,  Жовтень

Ікона Божої Матері, іменована “Звіринецька”

Місяця жовтня на 13-й день

Звіринецька ікона Божої Матері була знайдена в одній з печерних келій монастиря, де подвизався, а надалі і був похований звіринецький ігумен, преподобний Климент, під час розкопок давнього печерного монастиря на Звіринці в кінці XIX століття.

Ікона написана на товстій платівці заліза невеликої величини овальної форми і належить до типу Одигітрії. Залізо було вкрите білою емаллю, по якій вже зображений фарбами лик Богородиці з Немовлям Христом на її лівій руці. На жаль, ікона сильно постраждала від часу і вогкості. У 1914 р. Святіший Синод постановив іменувати знайдену давню ікону “Звіринецькою”. Князем Володимиром Жеваховим (у майбутньому священномучеником єпископом Іоасафом † 1937 р.) був пожертвуваний для цієї ікони дорогоцінний срібний оклад, в якому вона перебувала над Царськими вратами в храмі Різдва Божої Матері відродженого скиту на Звіринецьких печерах, куди стікалися численні паломники, щоб піднести свої молитви до Цариці Небесної. Після другого розорення скиту в 1934 році Звіринецька чудотворна ікона Божої Матері безслідно зникла.

У листопаді 2000 року вона була знову знайдена і розміщена над Царськими вратами Троїцького храму Іонинського монастиря в Києві. Згодом ікону було перенесено до київського Звіринецького монастиря, де вона перебуває і понині. Щоп’ятниці перед святинею звершується акафіст Божій Матері.

Ухвалою Синоду Української Православної Церкви святкування на честь Звіринецької чудотворної ікони Божої Матері звершується 13 (26 за новим стилем) жовтня.

Тропaрь бцdы, глaсъ є7:

Пріиди1те, лю1діе, во грaдъ кjевъ, на г0ру ѕвэринeцкую стецhтесz, и3 ќзримъ чyдную їкHну б9іz м™ре, ю4же t лётъ дрeвнихъ ћкw жeмчугъ многоцёненъ въ пещeрэ тeмнэй гDь сохрани2, и3 бlговоли2 kви1ти напослёдокъ днjй, да вси2, и4же съ вёрою къ нeй притекaютъ, пом0щницу многом0щную њбрэтaютъ, и3 твeрдw подвизaютсz духHвъ ѕлHбы сокруши1ти, въ покаsніи и3 воздержaніи житіE своE соверши1ти, њбэтовaніе бlгъ вёчныхъ ўлучи1ти, и3 душaмъ вeліz млcти.

И$нъ тропaрь, глaсъ в7:

Рaдуйсz, с™az горо2 ѕвэринeцкаz, нб7си2 под0бнаz: слaва бо б9іz на тебЁ возсіS. взыгрaйте, г0ры и3 х0лми, весeліемъ, ћкw на сeй с™ёй горЁ їкHна б9іz м™ре прослaвисz. ликyйте, человёцы и3 весели1тесz, ћкw нaмъ даровaсz богaтство неteмлемое, и3сцэлeній сокр0вище: глaсы ћкоже трубы6 возшуми1те, прославлsюще є3S чудесA пресл†внаz. и3 ты2, чcтаz, рaдуйсz, ћкw съ тоб0ю гDь.