Ікона Божої Матері іменована «Визволителька» p1bpbcppuiaoh1um5vnutsc1cuf3
Житія святих,  Жовтень

Ікона Божої Матері іменована «Визволителька»

Місяця жовтня на 17-й день

Ікона Божої Матері «Визволителька» до 20 липня 1889 року, коли її було принесено до Ново-Афонського Симоно-Кананітського монастиря на Кавказі, знаходилася на Святій Горі Афон у насельника Російського Пантелеимонова монастиря схимонаха Мартініана. Благочестивий схимник одержав цю ікону від великого подвижника, ієромонаха Феодула.

Свята ікона прославилася чудотвореннями з давніх-давен. За молитвою перед цією іконою жителі Спарти позбулися сарани.

З Пантелеїмонової обителі, за заповітом схіархімандрита Макарія, цю ікону було передано Ново-Афонській обителі. Коли в Симоно-Кананітській обителі вперше відбулося святкування на честь цієї ікони, буря викинула на берег біля монастиря більше тонни риби.

Святкування іконі «Збавителька» було встановлено 17 жовтня у вдячний спогад про чудовий порятунок імператора Олександра III з усією родиною під час залізничної катастрофи під станцією Бірки Курсько-Харківсько-Азовської дороги. Менш ніж за місяць до цієї події, 24 вересня 1888 року, все сімейство государя імператора відвідало Ново-Афонську обитель, де Олександр III особисто заклав собор в ім’я святого великомученика та цілителя Пантелеимона. У цьому соборі до розорення монастиря в 1924 році перебувала чудотворна ікона Божої Матері «Визволителька».

На іконі Пресвята Богородиця зображена Богомладенця, що тримає на лівій руці, благословляє правицею.