«Ікона Божої Матері, іменована "Всеблаженна"» p188d2ospev6915dotqrf4b41i3
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Всеблаженна”»

Місяця вересня на 1-й день

Ікону Пресвятої Богородиці, іменовану “Всеблаженна”, або “Памакаріста”, надіслали 1905 року Святіший Патріарх Константинопольський Іоаким III для благословення й утіхи граду Казані після святотатницького викрадення з соборного храму Казанського Богородичного жіночого монастиря чудотворної ікони Божої Матері в ніч із 28 на 29 червня 1904 року. Ця ікона – точний список з особливо шанованої ікони Богоматері “Всеблаженна”, єдиної стародавньої святині, яка вціліла в Константинополі, в храмі в ім’я святого великомученика Георгія, в храмі в ім’я святого великомученика Георгія після численних пограбувань, що знаходилася в Константинополі.

Святий образ був написаний на дерев’яній дошці в традиціях давньо-грецького іконопису. На зворотному боці – написані грецькою мовою слова: “Іоаким, Божою милістю архієпископ Константинополя, Нового Риму, і Вселенський патріарх, преосвященнійшому і найчеснішому митрополиту Петербурзькому і Ладозькому та предстоятелю Святішого Синоду російського, пану Антонію. Преосвященніший у Христі собрат! І ми до глибини серця були вражені страшним і нечуваним святотатським викраденням святої Казанської ікони Богоматері. Тому, бажаючи зі свого боку доставити благочестивим християнам деяку розраду в невиплатній втраті, ми наказали написати справжній вірний в усьому за виглядом і за розміром список з ікони Богоматері “Всеблаженна”, що знаходиться в шанованому всіма в нас патріаршому храмі св. Георгія Побідоносця, який ми всі вшановуємо. великомученика Георгія Побідоносця, єдиної ікони патріаршого храму, що залишилася в нас від різних пограбувань, і здавна шанованої ікони патріаршого храму; який список і надсилаємо для постановки, якщо зголоситеся, замість викраденого, священного і шанованого скарбу.

Господь же Спаситель наш молитвами Своєї Матері нехай осіняє й охороняє благочестивий народ свій усякою благодаттю та милістю.

Написано в патріархії 29 травня 1905 року”.

Ікона “Всеблаженна” перебувала в Казанській обителі до її закриття. Потім святиню перенесли в Петропавлівський храм Казані. Після цього сліди чудотворного образу губляться. Радянська влада боролася з релігією, не шкодуючи почуттів вірян. Багато ікон ховали в будинках православні, деякі припадали пилом на складах, у запасниках історичних музеїв. Зберегти вдалося тільки список Памакаристи. Він перебуває в Нікольському соборі Казані.

Протягом багатьох років дослідники церковної історії Казані не полишали спроб знайти її в російських і зарубіжних музеях або в приватних колекціях. І лише нещодавно їм посміхнулася удача – ікону було знайдено зовсім недалеко від того місця, звідки вона зникла в роки богоборства. Скринька просто відкривалася – весь цей час чудотворна ікона Божої Матері “Всеблаженна” перебувала у фондах Національного музею Республіки Татарстан і зберігалася там, як то кажуть, під грифом “таємно”. Її не тільки не виставляли в рамках постійної експозиції, але навіть ніколи не представляли на виставках, на яких демонстрували багато предметів церковного мистецтва, що зберігаються в запасниках музею.

Знайшли помилку