Житія святих,  Ікони

Ікона Божої Матері, іменована “Суморинська-Тотемська”

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 28-й день

Місто Тотьма розташоване у Вологодській області. Неподалік від нього в XVI столітті подвизався преподобний Феодосій, прозваний, за місцем своїх подвигів, Тотемським. Жителі міста Тотьми ставилися з благоговінням до цього святого старця і допомагали йому своїми коштами. Коли прп. Феодосій вирішив побудувати монастир, вони написали до царя Іоанна Грозного чолобитну про те, щоб старцю Феодосію було дозволено побудувати монастир у їхньому місті. Прохання їхнє задовольнили: Ростовський архієпископ Нікандр 1554 року видав преподобному Феодосію грамоту на побудову храму і все необхідне для освячення його. Водночас ігумен Спасо-Прилуцького монастиря благословив прп. Феодосія іконою Богоматері на успішне влаштування нової обителі. З цією іконою св. старець і з’явився в Тотьму.

Після смерті преподобного чудотворна ікона перебувала в кіоті перед ракою святого у Вознесенському храмі обителі. 1919 року Спасо-Суморинську обитель закрили, ікона зникла, а мощі преподобного Феодосія радянська влада вилучила і помістила в запасники Вологодського музею. З 1998 року повернуті мощі знаходяться у храмі Різдва Христового в Тотьмі, оскільки Спасо-Суморинський монастир перебуває в напівзруйнованому стані.

10 травня 2002 року до Тотьми повернувся святий образ. Цього дня в храмі Різдва Христового було освячено відтворену Тотемську ікону. Ось як описує цю подію місцева газета: Нинішній образ був написаний в одній з найавторитетніших іконописних шкіл при Московському Патріархаті, в майстерні Катерини Іллінської, за перезнятим зображенням на портері ікони преподобного Феодосія. Іконописці відновили втрачену реліквію за всіма православними канонами. Тотемську-Суморинську ікону Божої Матері, знов написану, передано в дар Тотьмі навічно Світланою і Наталею Гузєєвими (“Повітові новини” від 23 травня 2002 року).

Ця чудотворна ікона іменується не лише Тотемською, а й Суморинською. Останнє найменування запозичене від прізвища прп. Феодосія — Суморин. Іноді обидві назви з’єднують разом і називають святий образ Богоматері Тотемським-Суморинським, а іноді навіть Спасо-Суморинським.

Благодатна ікона Божої Матері прославилася численними чудотворіннями. Прикметною є та обставина, що багатьом хворим, за їхніми молитвами, преподобний Феодосій являється, тримаючи у своїх руках цю святу ікону.

Знайшли помилку