«Ікона Божої Матері, іменована "Новоникитська"» p1at63vfst1uetngs4on2m21err3
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Новоникитська”»

Місяця вересня на 15-й день

Новоникитська ікона – одна з найдавніших ікон Божої Матері. Вона явилася святому великомученику Микиті († 372). Мученик Микита, колишній воїн і учень Феофіла, єпископа готфського, ще до прийняття ним Хрещення, бачив одного разу уві сні Отрока, який тримав у руці Своїй Хрест. Прокинувшись, він довго розмірковував над сенсом видіння. Одна дівчина-християнка, на ім’я Іуліанія, за одкровенням від Бога, сказала юнакові, щоб він звернув свій погляд на власні груди. На невимовний подив він виявив у себе на грудях образ Пресвятої Богородиці з Предвічним Богонемовлям, що стоїть на колінах Своєї Матері і тримає в руці Хрест. “Це ж саме зображення я бачив уві сні!” – вигукнув святий Микита. Явище ікони справило на нього таке враження, що він негайно прийняв святе Хрещення. Незабаром почалося гоніння на християн, і святий Микита серед інших сповідників прийняв мученицький вінець.

На честь великомученика Микити ще в XVIII столітті в селі Соф’їно було зведено храм. Село розташоване в Раменському районі, що розкинувся на березі Москви-річки. Один зі списків чудотворної ікони поміщений всередину кіота, що знаходиться біля зовнішньої стіни церкви. Списки Новонікітського образу знаходяться також у московських храмах: соборі Всемилостивого Спаса і Храмі Вознесіння Господнього. Вклонитися Новоникитській Богородиці можна в Стамбулі, куди було перенесено мощі святого великомученика Микити.