Ікона Божої Матері іменована "Кіпрська" p1al7jvthg1kv71cfu1u2e1hd4hnd3
Житія святих,  Ікони

Ікона Божої Матері іменована “Кіпрська”

Перехідне святкування в День Святого Духа

Кіпрська ікона Божої Матері з’явилася 392 року на острові Кіпрі на місці, де поховали праведного Лазаря, і її помістили в монастирі Ставруні, влаштованому на місці її чудесного набуття.

У IX столітті для ікони було збудовано церкву Панагії Ангелоктисти, що в перекладі означає “церква Богородиці, побудована ангелами”. За переказами, будівництво храму почалося не зовсім на тому місці, де він розташований нині, а трохи осторонь. Наступного дня після закладення фундаменту несподівано виявилося, що він незрозумілим чином перемістився в те місце, де зараз і стоїть церква Божої Матері. Саме звідси й пішла її назва.

У переказі, вміщеному в грецькому синаксарі на тиждень Православ’я, йдеться про те, що святий образ було поставлено на воротах, що ведуть до церкви. Одного разу аравітянин, який проїжджав повз храм, навмисно пустив стрілу і влучив у коліно зображеної на іконі Пресвятої Богородиці. Рана негайно ж рясно закровоточила, рясно обагривши землю. Збожеволілий аравітянин кинувся скакати додому, але незабаром впав замертво на землю.

У Росії відомі списки Кіпрської ікони Божої Матері, що прославилися чудотворіннями і перебували в Успенському соборі Московського Кремля і храмі святителя Миколая в Голутвині.

Святинею скасованого нині Строминського монастиря був список з давньої чудотворної ікони. Нині він перебуває в Успенському храмі села Строминь (див. Кіпрська (Строминська) ікона Божої Матері).

На цій стародавній шанованій іконі Пресвяту Богородицю оточують Ангели з пальмовими гілками в руках, а на полях зображено священномученика Антипу і мученицю Фотинію.