«Ікона Божої Матері, іменована "Браїлівська"» l6c1316 2
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Браїлівська”»

Місяця вересня на 27-й день

Браїлівська Ченстоховська ікона Божої Матері – чудотворний образ, який перебуває в Браїлівському жіночому монастирі в ім’я Святої Трійці у селищі Браїлів Вінницької області. За переказами, ікона була пожертвувана браїлівським підсудком М. С. Кропивницьким у заснований ним у 1635 році в Вінниці Благовіщенський монастир. В 1672 році при взятті Поділля, турки осаджують містечко Браїлів. Халіл-Паша, забираючи всі коштовності, розграбував і знищив православний храм в малому містечку. Із цього часу зникає особливо шанована в народі ікона Божої Матері. Але в 1887 році в Почаївській Лаврі професор Ніжинського історико-філологічного ліцею протоієрей А.Ф. Хойнацький виявив в одній з лаврських церков образ із написом: «Зображення чудотворної ікони Божої Матері Браїлівської». Зацікавившись цією іконою, він дійшов висновку, що це копія чудотворної ікони, яка колись знаходилась у Браїлові. Тоді ж він повідомив про це ігуменю жіночої обителі. І з дозволу Лаврського начальства образ був переданий у Браїлівський жіночий монастир (1/14 червня 1888 року). В 1890 році на ікону була покладена срібно-позолочена риза, але в первісному вигляді ікона не збереглася. Після закриття монастиря в 1932 році ікона була збережена парафіянами. У 1942 році, під час німецько-румунської окупації, святиню повернули до монастиря, що відновив свою роботу. Після того, як в 1962 році обитель вдруге закрили, відомостей про ікону не було до 1984 року, коли одна з парафіянок, що отримала раніше образ від ігумені Браїлівського монастиря, передала його благочинному храмів Жмеринського округу протоієрею Іоанну Луканову. В його оселі ікона перебувала більше 10 років. З благословення архієпископа Вінницького і Могилів-Подільського Макарія в 1995 році образ урочистим хресним ходом з Вінниці був перенесений у Браїлівський монастир і поміщений над царськими вратами Троїцького собору. У тому ж році з благословення архієпископа Вінницького Макарія для ікони зробили дерев’яний кіот, покритий сусальним золотом. З тих пір Божа Матір неодноразово являла чудеса Своєї милості до віруючих людей, які просили у Неї зцілення, духовних сил і допомоги у різних життєвих справах перед Її чудотворним образом Браїлово-Ченстоховським. Браїлово-Ченстоховський образ є однією з найбільш шанованих святинь Вінницької єпархії, та як свого часу Ченстоховська ікона була покровителькою Белзи і Ясної Гори та Ченстохова, так і її чудотворна копія є покровителькою Браїлова, Браїлівської Свято-Троїцької обителі, Вінницького краю та всіх, хто перед чудотворним образом взиває до Божої Матері: «Пресвята Богородице, спаси нас»!