...
Житія святих,  Ікони

Ікона Божої Матері “Благовіщення” Київська

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 25-й день

У Софійському соборі Києва, на східних стовпах, що підтримують вівтарну арку, можна побачити мозаїчні зображення Архангела Гавриїла і Богоматері, які утворюють композицію “Благовіщення”.

Опис явлення ангела Господнього Діві Марії присутній тільки в одному Євангелії — від Луки (Лк. 1:26-39). На основі цього сюжету і побудовано іконографію “Благовіщення”, яка вельми різноманітна, насичена деталями та має кілька ізводів завдяки доповненням із численних неканонічних джерел.

На софійській мозаїці в руках Богородиці веретено з пурпуровою пряжею. За переданням, коли Пречистій Діві з’явився Архангел зі звісткою про непорочне зачаття Спасителя світу, Вона пряла пряжу для завіси Єрусалимського храму. “Благовіщення з пряжею” стало одним із головних ізводів в іконографії цього сюжету. Саме цей варіант “Благовіщення” поміщають на Царських вратах, які ведуть до Святого святих — вівтаря. У мозаїці відсутні будь-які ознаки конкретного місця дії: це допомагає вказати на прихований характер початку Боговтілення. Зведення до мінімуму набору деталей, що “розповідають”, — характерна особливість візантійського іконопису епохи македонської династії.

Під час викладення зображення Богоматері грецький майстер вправно використовував смальту різних відтінків синього: на Діві Марії хітон світло-синіх тонів, а мафорій темніший, з густими темно-синіми складками, які доходять до чорного кольору. Лик викладений рожевими і білими кубиками, що поєднуються в притінених місцях із зеленувато-сірими. Праворуч від Богородиці грецька цитата з Євангелія, український переклад якої такий: “Я — Раба Господня, хай буде Мені по слову твоєму” (Лк. 1:38).

Архангел Гавриїл звернений до Богоматері. Правою рукою він благословляє, а в лівій, як посланець Господа, тримає жезл. Напис свідчить: “Архангел Гавриїл: радуйся, Благодатна, Господь з Тобою” (Лк. 1:28).

Фігури Архангела і Діви Марії виконували різні мозаїсти. Гавриїл, на відміну від Богоматері, масивний і огрядний, а складки його вбрання майже прямокутні та ламкі. Це зображення Благовіщення Пресвятої Богородиці має назву “Прядуча”.

Знайшли помилку