Ікона Богородиці Софія - Премудрість Божа (Київська) p1asmj8bo211ocs3j1g2316cob2k3
Житія святих,  Ікони

Ікона Богородиці Софія – Премудрість Божа (Київська)

Місяця вересня на 8-й день

Найдавніша з таких ікон є образ Софії, Премудрості Божої, що знаходиться в Києві, в Софійському соборі. Ця ікона, запозичена з церкви Юстиніана у Візантії, зображує з’єднання Церкви Небесної і земної через втілення Сина Божого – Премудрості Божої. На ній зображено будинок або храм, і в ньому стоїть Богоматір у хітоні, з покривалом на голові, під покровом, підтримуваним сімома стовпами. Руки і долоні Її розпростерті, а стопи утверджені на серповидному місяці. На персях Богоматері спочиває Предвічне Немовля, що правою рукою благословляє, а в лівій має державу. На карнизі сіни написані слова книги Приповістей: “Премудрість сотвори Собі дім і утверди стовпів сім”. Над покровом посередині зображений оточений променями Дух Святий, а трохи вище, також оточений сяйвом, Бог Отець, який має в лівій руці державу, а правою благословляє; з вуст Його виходять слова: “Аз утвердих стопи Її”. По обидва боки зображення Бога Отця і Духа Святого представлено сім архангелів із розпростертими крилами і зі знаками свого служіння в руках: з правого боку Михаїл із полум’яним мечем, Уріїл із блискавкою, опущеною донизу, та Рафаїл з алавастром миру; з лівого боку Гавриїл із квіткою лілії, Селафііл із вервицями, Ієгудііл із царською короною і Варахііл із пучком квітів на білій дошці.

Під хмарою з серповидним місяцем, що служить підніжжям Богоматері, зображено амвон із сімома сходинками, що зображає церкву Божу на землі зі старозавітними таємноглядачами втілення Премудрості праотцями і пророками. З правого боку, на четвертому щаблі згори, зображено Мойсея зі скрижалями, на яких написані слова: “Радуйся, скрижале Божа, на ній же перстом Отчим написася слово Боже”. За Мойсеєм на наступному щаблі в низхідному порядку зображені: Аарон у митрі як первосвященик і з жезлом, що прозябнув, і Давид у короні, царственій мантії та з ковчегом Заповіту. З лівого боку проти Мойсея на одній з ним сходинці стоїть пророк Ісая з хартією, що висить від лівого плеча, на якій видно напис: “Ось Діва в утробі зачне, і Сина народить”. Далі стоять Єремія з сувоєм, Єзекіїль з брамою зачиненою і Даниїл з каменем у руках. Крім того, на кожній із семи сходинок цього амвона накреслено по одному слову: віра, надія, любов, чистота, смиренність, благість і слава. Сім сходинок амвона утверджуються на семи стовпах, на яких розміщені взяті з Апокаліпсису зображення та їхні пояснення. На першому стовпі зображено 7 очес із написом: дар ради; на другому – семисвічник із написом: дар розуму; на третьому – книга з 7 привішеними печатками і написом: дар премудрості. З лівого боку на першому крайньому стовпі зображено 7 труб і напис: дар фортеці; на другому – праву руку з 7 зірками та написом: дар відання; на третьому – 7 курильниць, що палахкотять, і напис: дар благочестя; на четвертому й останньому стовпі – 7 струменів блискавки з написом: дар страху Божого. Таким чином, на цій іконі, за винятком Богоматері і св. Трійці, всі обличчя і речі пристосовані до седмеричного числа і мають символічне значення. Таким є зображення Київської ікони Софії – Премудрості Божої.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «София – Премудрость Божия», глас 1

Преве́чная Прему́дросте, Христе́ Бо́же наш!/ Боже́ственным смотре́нием Свои́м преклони́вый Небеса́,/ благоволи́л еси́ всели́тися во утро́бу Чи́стыя Отрокови́цы,/ средосте́ние вражды́ разруши́в,/ освяти́л еси́ естество́ на́ше/ и Ца́рствие Твое́ нам отве́рзл еси́;/ сего́ ра́ди Тебе́, Творца́ на́шего и Изба́вителя,/ и ро́ждшую Тя,/ спасе́ния на́шего та́йне послужи́вшую Де́ву Чи́стую,// правосла́вно велича́ем.