Житія святих,  Лютий

Ікона Божої Матері, іменована “Дивногірська-Сицилійська”

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 5-й день

Дивногірська-Сицилійська ікона Божої Матері одержала свою назву за місцем свого первісного перебування і прославлення в Успенському Дивногірському монастирі, у колишньому Острогозькому повіті Воронезької губернії, а Сицилійською названа за місцем свого походження, бо, за переказами, цю ікону в Диви (або Дивні гори) привезли із Сицилії благочестиві старці-ченці Ксенофонт і Іоасаф. Вважають, що вони родом були православні греки і прибули сюди, ймовірно, не раніше кінця ХV століття. Ксенофонт і Іоасаф заснували монастир у мальовничому місці над річкою Доном, біля впадіння в нього річки Тихої Сосни. Дивами і Див’їми (чудовими) горами місцевість названа від дивовижних за своєю формою крейдяних стовпів, розташованих по горах.

Припускають, що Ксенофонт та Іоасаф мешкали в печері (де пізніше було побудовано церкву святого Іоанна Предтечі) і що першу церкву в крейдяному стовпі вирубали вони, де вони й поставили принесену із собою із Сицилії ікону Божої Матері. Тут же вони знайшли і місце свого вічного спочинку.

На іконі Сицилійської (Дивногірської) Божої Матері Богоматір зображена такою, що сидить на хмарах. У правій Її руці — розквітла біла лілія, а лівою рукою Вона підтримує Богомладенця, Котрий сидить на Її колінах. Спаситель у лівій руці тримає квітку (лілію), а правою — благословляє. Навколо лику Богоматері зображено вісім Ангелів, із яких два, написані внизу, зображені такими, що прихилили коліна і підняли догори руками. Над головою Богоматері — Святий Дух у вигляді голуба.

Особливе прославлення чудотворної ікони почалося з 1831 року, коли лютувала холера. У Коротояку, що знаходився від обителі за 7-8 верст, одній старенькій мешканці, Катерині Коломенській, уві сні з’явилася Преблагословенна Діва (у тому вигляді, як Її зображено на Дивногірській іконі) та наказала взяти Її ікону і звершити перед нею молебень. Чудотворну ікону принесли до Коротояка, і після старанного загального моління перед святою іконою холера припинилася. Заступництвом Божої Матері тоді ж було врятовано від холери і місто Острогозьк. Порятунок від холери в 1847 і 1848 роках жителі Коротояка й Острогозька також одержали за дивовижним заступництвом Божої Матері, яке звершилося після хресного ходу зі святою іконою навколо цих міст.

За переказами, святкування чудотворної ікони 5 лютого було визначено ще первоначальниками обителі — Ксенофонтом та Іоасафом.