...
Блаженний Ісидор Ростовський, Христа ради юродивий p1ajjcha8c31r1l9h1bi2eukg9f4
Житія святих,  Травень

Блаженний Ісидор Ростовський, Христа ради юродивий

Місяця травня на 14-й день

Св. блаженний Ісидор був родом із Пруссії. Він в юності прийняв православ’я і відрікся від світу, став юродствувати і залишив багатий дім батьків із посохом у руках.

Прийшовши в Росію, він зупинився в Ростові Великому і, полюбив його за красу, залишився в ньому жити. Він побудував собі хатину з гілок у місті, на піднесеному сухому місці посеред величезної калюжі, і прожив у ній до самої своєї смерті. Втім, він віддалявся в неї тільки для молитви. Дні ж він проводив на вулицях міста, терплячи всіляку ганьбу.

Одного разу один ростовський купець плив морем. Почалася буря, і корабель гинув. Кинули жереб, щоб дізнатися, за чиї гріхи всі гинуть і кого треба кинути у воду. Жереб упав на самого господаря. Його посадили на дошку і спустили в море. Довго носило його по хвилях, і нарешті він став тонути. Тоді з’явився йому блаженний Ісидор. “Чи впізнаєш ти мене?” – запитав він. “Раб Божий Ісидоре, допоможи мені!” – насилу промовив нещасний. Блаженний посадив його знову на дошку, направив її слідом за кораблем і, наздогнавши його, посадив на нього купця. Супутники його, побачивши його у своєму середовищі, були охоплені страхом і радістю, бо зрозуміли, що сталося диво. Купець же мовчав, тому що блаженний заборонив йому розповідати про те, що трапилося з ним. Повернувшись до Ростова, купець щоразу, коли зустрічав блаженного Ісидора, ще здалеку шанобливо йому вклонявся, але якщо юродивий сам проходив повз нього, то щоразу підтверджував свою заборону. І купець завжди говорив, що був врятований від смерті Божественною силою.

Одружився в Ростові молодий князь Сава Оболенський. Під час весільного бенкету блаженний Ісидор увійшов до палати і, надівши на нареченого шапку, сплетену з трави і польових квітів, сказав: “Ось тобі й архієрейська шапка!” Усі зніяковіли, а блаженний уже втік і галасував із дітьми на вулиці. Але після народження свого сина-первістка молода княгиня Дарина Василівна Оболенська померла, а невтішний вдівець постригся у Ферапонтовому Білозерському монастирі з ім’ям Іоасаф і був з 1481 по 1489 р. архієпископом Ростовським. Він був духовним сином прп. Мартиніана і помер на спокої у Ферапонтовому монастирі.

За кілька днів до смерті блаженний Ісидор зачинився у своїй хатині, молячись зі сльозами. У хвилину його тихої і самотньої кончини дивовижні пахощі розлилися по всьому місту; заглянувши в хатину, один перехожий побачив, як він лежить на землі на спині, зі складеними на грудях руками.

Поховали його в самій хатині, і шанувальники його спорудили на могилі його церкву в ім’я Вознесіння Господнього. У XVI ст. її було замінено кам’яною, а в XIX ст. було влаштовано раку. Незліченні були чудеса, що відбувалися на могилі його. Одного священника, який хотів розкопати могилу блаженного, відкинула невидима сила, і він втратив почуття. Прийшовши до тями, він покаявся і отримав зцілення.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь блаженному Исидору Твердислову, Христа ради юродивому, глас 4

Просвети́вся Боже́ственною благода́тию, Богому́дре,/ целому́дрием мно́гим и терпе́нием/ во вре́менней жи́зни тече́ние до́бре сконча́л еси́./ Тем и по сме́рти яви́ тя све́тлость жития́ твоего́:/ источа́еши бо исцеле́ний благода́ть/ и́же с ве́рою притека́ющим ко свято́му твоему́ гро́бу,/ Иси́доре блаже́нне,/ моли́ Христа́ Бо́га,// да спасе́т ду́ши на́ша.

Ин тропарь блаженному Исидору Твердислову, Христа ради юродивому, глас 4

От земли́ Воззва́вый тя на ве́чныя оби́тели,/ соблюда́ет и по сме́рти те́ло твое́ невреди́мо,/ свя́те Иси́доре,/ ты бо в целому́дрии и чистоте́ жития́ пожи́л еси́, блаже́нне,/ не оскверни́в своего́ телесе́,/ те́мже со дерзнове́нием Христа́ Бо́га моли́// спасти́ся душа́м на́шим.

Тропaрь, глaсъ д7:

Просвэти1всz бжcтвенною бlгодaтію, бGомyдре, цэломyдріемъ мн0гимъ и3 терпёніемъ, во врeменнэй жи1зни течeніе д0брэ скончaлъ є3си2. тёмъ и3 по смeрти kви1 тz свётлость житіS твоегw2, и3сточaеши бо и3сцэлeній бlгодaть, и5же съ вёрою притекaющымъ ко с™0му твоемY гр0бу, їсjдwре бlжeнне: моли2 хrтA бGа, да сп7сeтъ дyшы нaшz.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Взбрaнной:

Взбрaнному и3 ди1вному въ првdницэхъ, и4же u5бо t хrтA дaръ чудeсъ пріи1мшему, похв†льныz нhнэ принесeмъ глаг0лы: но ћкw и3мёz дерзновeніе ко с™ёй трbцэ, ю4же моли2, и 3збaвитисz t бёдъ рабHмъ твои6мъ, да зовeмъ ти2: рaдуйсz, бGомyдре їсjдwре.

Ще в розробці

Знайшли помилку