...
Благовірний князь Новгородський Володимир Ярославович p1aupede9v80rqsv649bs816g74
Житія святих,  Жовтень

Благовірний князь Новгородський Володимир Ярославович

Місяця жовтня на 4-й день

Благовірний князь Новгородський Володимир, онук св. рівноапостольного князя Володимира, старший син великого князя Ярослава і благовірної княгині Анни (в миру Ірини), народився в 1020 р. У 1034 р. князь Ярослав посадив його на князювання в Новгороді Великому і дав новгородцям грамоту з наказом платити за нею данину. Звідси, з Новгорода, 1042 р. Володимир Ярославич ходив війною на ям і переміг їх. Але стався мор на коней, і воїни князя втратили їх.

У 1045 р. Володимир Ярославич із тодішнім Новгородським єпископом Лукою Жидятою заклав кам’яний собор в ім’я Святої Софії Премудрості Божої, закінчений через сім років (1052 р.). Цей храм був головною святинею вільного міста, священним осередком його життя. Стародавні новгородці говорили: «Де Свята Софія, там Новгород; помремо, проллємо кров за Святу Софію». За розпорядженням благочестивого князя в 1017 р. були переписані одним священиком пророчі книги з тлумаченнями.

4 жовтня 1052 р. Володимир Ярославич, маючи всього 32 роки від народження, помер у Новгороді; тіло його було покладено у створеному ним храмі Святої Софії, де трохи раніше, 1050 р., було поховано тіло його благочестивої матері, благовірної княгині Анни. Після святого князя залишився один син Ростислав.

1178 р. новгородці в одній гробниці зі святим Володимиром поклали тіло померлого у них князя Мстислава Ростиславича Хороброго. У 1439 р. архієпископ Новгородський Євфимій позолотив, зробив написи та поклав покрови на гробниці св. Володимира та його благочестивої матері; тоді ж він встановив святкувати їхню пам’ять у 4-й день жовтня. У 1654 р. митрополит Новгородський Макарій переніс їх мощі з Корсунської паперті до церкви Святої Софії і поклав їх у новій раку праворуч, біля полуденних дверей. Мощі св. князя Володимира Ярославича спочивають відкрито.

 

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь благоверному князю Владимиру Ярославовичу Новгородскому, глас 4

Измла́да яви́лся еси́, Богому́дре кня́же Влади́мире,/ Боже́ственный сосу́д избра́н Бо́гови,/ благоче́стием воспита́н, ве́ру непоро́чну соблю́л/ и, храм пречу́ден Прему́дрости Бо́жия/ в Вели́ком Новегра́де сем устро́ив,/ те́ло Твое́ в Нем предложи́л еси́,/ и ны́не, на Небесе́х предстоя́ Престо́лу Святы́я Тро́ицы,// моли́ся низпосла́ти и нам ве́лию и бога́тую ми́лость.

Кондак благоверному князю Владимиру Ярославовичу Новгородскому, глас 8

Многому́дренно пожи́в в княже́нии твое́м в Вели́ком Новегра́де,/ благове́рный кня́же Влади́мире,/ плод благи́й в жи́зни сей был еси́, присноцвету́щ доброде́тельми./ Того́ ра́ди получи́л еси́ жизнь ве́чную на Небесе́х,/ те́ло же твое́ нетле́нием просла́влено бысть на земли́,/ и ны́не пра́здник твой све́тло соверша́юще,/ с любо́вию вопие́м тебе́:// ра́дуйся, вели́кому Новугра́ду и всей Ру́сстей земли́ утвержде́ние.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку