Благовірний князь Димитрій Донський wgcgtghwh4tt
Житія святих,  Травень

Благовірний князь Димитрій Донський

Місяця травня на 19-й день

Благовірний великий князь Московський Димитрій, прозваний Донським, народився 1350 року, “вихований же був він у благочесті та славі, з повчаннями душевними корисними, і з дитячих років полюбив Бога”.

Дитинство святого Димитрія пройшло під безпосереднім впливом святого митрополита Олексія, колишнього друга і радника батька Димитрія, Іоанна Іоанновича Червоного, який був другом і радником батька Димитрія, а після смерті батька став вихователем і опікуном майбутнього великого князя. З самої юності Димитрій був долучений до середовища руських подвижників благочестя, що розвинуло високі духовні якості його особистості, навчило терпінню і мужності, подолання себе, сміливості та вмінню безбоязно дивитися в обличчя смертельній небезпеці. Починаючи з 9-річного віку Димитрій бував в Орді, безпосередньо стикаючись із ворогом, який уже понад століття мучив рідну землю, навчився спілкуватися з татарами та розпізнавати їхні наміри й підступність.

У 13 років Димитрій став великим князем Московським, проявивши миролюбний характер: він не став позбавляти влади суздальського князя, який претендував на московський престол, і мстити йому. Під керівництвом митрополита Олексія князь розпочинає роботу з об’єднання Московської землі, долаючи опір князів Новгородських, Рязанських і Тверських, а також веде боротьбу з постійними зовнішніми супротивниками Русі – Ордою і Литвою.

Творячи Московську державу, великий князь Димитрій почав із творення власного дому, власної родини. Сімейне життя великокнязівського подружжя проходило під духовним керівництвом святителя Олексія, пізніше – Феодора Симонівського та преподобного Сергія Радонезького, який став хрещеним батьком двох синів із дванадцяти дітей Димитрія Іоанновича та Євдокії Димитріївни.

У 1370-ті роки розпочав молодий великий князь Димитрій Іоаннович боротьбу із Золотою Ордою: 1376 року підкорив Волзьку Болгарію, а 1380 року, благословенний преподобним Сергієм, виграв битву на полі Куликовому. На честь цієї перемоги благовірний князь побудував монастирі на честь Пресвятої Богородиці, з благословення преподобного Сергія встановив день поминання загиблих за волю Руської землі на Куликовому полі 110 тисяч воїнів – Димитріївську батьківську суботу.

Наприкінці 1380-х років непокірні руські князі змирилися з думкою про необхідність підкоритися владі Московського князя, який спочатку лякав і трощив ворогів і ослушників, потім милував і прощав їх.

Життя в безперервних війнах із зовнішніми і внутрішніми ворогами протягом 26 років змучило князя душевно і тілесно. Відчувши наближення смерті, Димитрій Іоаннович послав за преподобним Сергієм, під керівництвом якого склав духовний заповіт, і 19 травня 1389 року відійшов у вічність до Господа на 41-му році життя.

Великого князя Московського Димитрія Донського канонізовано в червні 1988 року Помісним Собором Руської Православної Церкви як святого благовірного “на підставі його великих заслуг перед Церквою і народом Божим, а також на підставі його особистого благочестивого життя, яке втілило спасительну християнську ідею пожертвування собою до крові заради блага і порятунку ближніх”.

Тропарь благоверному князю Димитрию Донскому, глас 3

Вели́ка обре́те в беда́х тя побо́рника земля́ Ру́сская,/ язы́ки побежда́юща./ Я́коже на Дону́ Мама́еву низложи́л еси́ горды́ню,/ на по́двиг сей прия́в благослове́ние преподо́бнаго Се́ргия,/ та́ко, кня́же Дими́трие,/ Христу́ Бо́гу моли́ся,// дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак благоверному князю Димитрию Донскому, глас 2

По́двиги твои́ми, свя́те Дими́трие,/ страну́ на́шу Бог сохрани́,/ да́вый тебе́ си́лу непобеди́мую./ И ны́не, предста́телю кре́пкий,/ соблюда́й моли́твами святы́ми/ град твой Москву́ невреди́м// от всех наве́т вра́жиих.

Молитва благоверному князю Димитрию Донскому

О, святы́й уго́дниче Бо́жий, пра́ведне Дими́трие! По́двигом до́брым подвиза́вся на земли́, восприя́л еси́ на Небесе́х вене́ц пра́вды, его́же угото́вал есть Госпо́дь всем лю́бящим Его́. Те́мже взира́юще на святы́й твой о́браз, ра́дуемся о пресла́внем сконча́нии жи́тельства твоего́ и чтим святу́ю па́мять твою́. Ты же, предстоя́ Престо́лу Бо́жию, приими́ моле́ния на́ша и ко Всеми́лостивому Бо́гу принеси́, о е́же прости́ти нам вся́кое прегреше́ние и помощи́ нам ста́ти проти́ву ко́знем диа́вольским, да изба́вльшеся от ско́рбей, боле́зней, бед и напа́стей и вся́каго зла, благоче́стно и пра́ведно поживе́м в ны́нешнем ве́це и сподо́бимся предста́тельством твои́м, а́ще и недосто́йни есмы́, ви́дети блага́я на земли́ живы́х, сла́вяще Еди́наго во святы́х Свои́х сла́вимаго Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ G:

Вели1ка њбрёте въ бэдaхъ тS поб0рника землS рyсскаz, kзhки побэждaюща. ћкоже на донY мамaеву низложи1лъ є3си2 гордhню, на п0двигъ сeй пріsвъ бlгословeніе прпdбнагw сeргіа, тaкw, кнsже дими1тріе, хrтY бGу моли1сz, даровaти нaмъ вeлію млcть.

Кондaкъ, глaсъ в7:

ПHдвиги твои1ми, с™е дими1тріе, странY нaшу бGъ сохрани2, дaвый тебЁ си1лу непобэди1мую. и3 нhнэ, предстaтелю крёпкій, соблюдaй мlтвами с™hми грaдъ сeй невреди1мъ t всёхъ навBтъ врaжіихъ.