...
Житія святих,  Травень

Благовірний князь Довмонт, у Святому Хрещенні Тимофій, Псковський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 20-й день / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Псковських святих (перехідне)

Святий благовірний князь Довмонт (Домант) Псковський, князь Нальшинайський (Нальшанський), був родом із Литви і спочатку ревно сповідував язичництво. У 1265 році, рятуючись від міжусобиць литовських князів, був змушений тікати із Литви і з трьома стами литовськими сім’ями прийшов до Пскова.

Псковська земля стала його другою батьківщиною. Тут, за висловом літописця, «дихнула на нього благодать Божа», коли зі всією своєю свитою він прийняв Святе Хрещення з ім’ям Тимофій і сподобився великих дарів від Господа. Уже через рік за доблесть і істинно християнські чесноти псковичі обрали його своїм князем. Протягом тридцяти трьох років він керував містом і був єдиним князем за всю історію Пскова, який зумів так довго прожити в мирі та злагоді з псковським вічем. Він був справедливий та суворо стежив за правосуддям інших, щедро творив милостиню, приймаючи жебраків і мандрівників, побожно шанував церковні свята, опікувався храмами й монастирями і сам заснував обитель на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Через шлюб із дочкою великого князя Димитрія, онукою святого благовірного князя Олександра Невського (пам’ять 23 листопада і 30 серпня), він поріднився з руським великокнязівським родом. Князь Довмонт, як і святий Олександр Невський, був славним захисником рідної землі. Основна заслуга благовірного князя Довмонта як полководця і державного діяча полягає в тому, що протягом багатьох років він надійно захищав північно-західний кордон держави від ворожих нападів.

1268 року князь Довмонт був одним із героїв історичної битви під Раковором, де руське військо здобуло перемогу над данськими та німецькими військами. Перед кожною битвою святий Довмонт приходив до храму, покладав свій меч до підніжжя святого престолу і приймав благословення духівника, який підперізував йому меч.

Святий Довмонт зробив псковську твердиню неприступною. На згадку про славного захисника міста кам’яну оборонну стіну, зведену святим князем поруч із Кромом наприкінці XIII століття, назвали Довмонтовою, а територію, огороджену стіною, досі називають Довмонтовим містом. У святого захисника «Дому Святої Трійці» був іще один благочестивий звичай: на знак подяки Господу, Іменем Котрого він здобував перемоги, не знаючи поразок, благовірний князь Довмонт зводив храми на честь того святого, у день пам’яті якого здобував перемогу. Ставили там храми за особливими обітницями й інші жителі Пскова. Невелика територія нинішнього Довмонтового міста була суцільно вкрита храмами. (Перший храм на честь святого Довмонта-Тимофія був побудований у Довмонтовому місті в 1574 році).

Свою останню перемогу доблесний князь-воїн здобув 5 березня 1299 року на березі річки Великої, де він з малою дружиною розбив велике німецьке військо. Лівонські лицарі несподівано напали на посад біля Пскова, захопили приміські Снєтногорський і Мирозький монастирі та спалили їх, жорстоко розправившись з насельниками. Вони вбили засновника Снєтногорського монастиря преподобного Іоасафа з сімнадцятьма ченцями і преподобного Василія, ігумена Мирозького (пам’ять 4 березня). Святий князь Довмонт, не чекаючи, поки збереться велике псковське військо, вийшов назустріч ворогові з дружиною і вигнав святотатців.

Через кілька місяців святий благовірний князь Довмонт-Тимофій помер і був похований у Троїцькому соборі Пскова. Літопис свідчить, що «була ж тоді скорбота велика в Плескові чоловікам і жінкам, і малим дітям за добрим паном благовірним князем Тимофієм». Псковичі згадували, як святий князь дбав про них у мирні дні, й особливо коли місту загрожувала небезпека, як вів їх у бій зі словами: «Добрі мужі псковичі! Хто із вас старий, той мені батько, хто молодий, той брат. Постоїмо за Святу Трійцю!»

Незабаром після смерті князя почалося шанування його як святого заступника перед Богом, котрий молитовно охороняє рідну землю від ворогів і лих. Не раз і після смерті захищав Псков святий князь. Так, 1480 року, коли понад сто тисяч німців взяли місто в облогу, він з’явився уві сні одному містянину і сказав: «Візьміть одежу (покров) гробу мого, обнесіть його три рази навколо міста з хрестами і не бійтеся». Псковичі виконали його вказівку, і німці відступили від міста. Після цього чудесного позбавлення від ворогів святому князю було складено службу. Поруч з мощами благовірного князя в Троїцькому соборі висів його бойовий меч (нині меч зберігається в Псковському історико-художньому та архітектурному музеї-заповіднику), який вручали в храмі Святої Трійці псковським князям під час зведення на престол.

Святий благовірний князь Довмонт-Тимофій і його дружина, у схимі преподобна Марфа († 1300; пам’ять 8 листопада) удостоїлися особливої почесті бути зображеними на чудотворній Мирозькій іконі Божої Матері (святкування 24 вересня): «Благоизволися пречистому образу чудотворныя иконы Твоея, Богородице, написатися зрака подобию нашего в бранех твердаго заступника князя Доманта со благочестивою супружницею» (сідален служби святому благовірному князю Довмонту-Тимофію). Під час явлення Божої Матері старцю Дорофею, коли Псков був обложений поляками, 27 серпня 1581 року святий благовірний князь Довмонт-Тимофій був серед обранців Божих, які супроводжували Небесну Покровительку Пскова.

Мощі святого благовірного князя Довмонта-Тимофія спочивають у Псковському кафедральному соборі Живоначальної Трійці.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь благоверному князю Довмонту, в Крещении Тимофею, Псковскому, глас 8

И́же о́тчее нече́стие возненави́дев,/ преблаже́нне кня́же Дома́нте,/ и но́щи стра́стныя избе́г, е́же к и́долом тща́ние,/ прии́де мы́слию к Со́лнцу сла́вы — Христу́,/ озари́вся благода́тию Боже́ственнаго Креще́ния,/ и ны́не во све́те Пресвяты́я Тро́ицы предстоя́,/ моли́ Христа́ Бо́га сохрани́ти и спасти́ правосла́вныя лю́ди/ и град твой от безбо́жных ага́рян,/ и лати́н наше́ствия, и междоусо́бныя бра́ни// и спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь благоверному князю Довмонту, в Крещении Тимофею, Псковскому, глас 4

Ду́хом Бо́жиим наставля́емь,/ о́тчее нече́стие отве́ргл еси́,/ святы́й благове́рный кня́же Тимофе́е,/ потща́лся еси́ приити́ в богоспаса́емый град Псков,/ в не́мже ду́шу твою́ благода́тию свята́го Креще́ния просвети́в,/ ве́рою и любо́вию оби́тель в себе́ сотвори́л еси́ Пресвяте́й Тро́ице,/ Е́йже непреста́нно моли́ся/ дарова́ти душа́м на́шим// мир и ве́лию ми́лость.

 

Ще в розробці