...
Благовірний і рівноапостольний князь Борис, у святому Святому Хрещенні Михаїл, який приняв Хрещення зі своїм народом p1ain1mjd61ckggupqei1um4i9j3
Житія святих,  Травень

Благовірний і рівноапостольний князь Борис, у святому Святому Хрещенні Михаїл, який приняв Хрещення зі своїм народом

Місяця травня на 2-й день.

Рівноапостольний подвиг його був передбачений йому дядьком, святим Бояном. Перші роки правління царя Бориса складалися невдало. Болгарам доводилося часто воювати із сусідніми народами, країну відвідували голод і мор, і 860 року Болгарія перебувала в тяжкому стані. Цар Борис бачив порятунок країни, що перебувала в язичництві, у просвіті її вірою Христовою.

Під час однієї з воєн болгар із греками взято в полон іменитого придворного Феодора Куфара, який раніше прийняв чернечий постриг. Він був першою людиною, яка посіяла насіння євангельське в душі болгарського царя. В одному з походів греки взяли в полон малолітню сестру царя Бориса і виховали її при дворі візантійського імператора в православній вірі. Коли помер імператор Феофіл, цар Борис вирішив скористатися сприятливою нагодою, щоб помститися грекам за попередні поразки. Однак вдова імператора, Феодора, проявила мужність і послала вісника до болгарського царя з попередженням, що вона сама готова захищати імперію і осоромить противника. Цар Борис віддав перевагу мирному союзу, і на знак примирення відбувся обмін полонених Феодора Куфари і царівни болгарської, яка ще більше прихилила брата до християнської віри.

Дещо пізніше в Болгарію був посланий святитель Мефодій, який просвітив разом зі своїм братом Кирилом слов’ян світлом Христової віри. Святитель Мефодій здійснив Хрещення царя Бориса, його сімейства і багатьох бояр. Болгари-язичники, дізнавшись про це, хотіли вбити царя Бориса, але їхню змову зруйнував новохрещений цар, а болгарський народ, позбавлений бунтівних вождів, добровільно прийняв Хрещення. Між Візантією і Болгарією було укладено мир, заснований на єдності віри, який не порушувався до кінця правління благовірного царя. Велику участь у духовному утвердженні болгарського народу взяв Грецький патріарх Фотій. У 867 році в Болгарію було послано проповідників від Римського папи, відтоді протягом трьох років у Болгарії панував розбрат між Грецькою та Римською Церквами. Собор у Константинополі, що відбувся 869 року, поклав край чварам, і 3 березня 870 року Болгарія остаточно приєдналася до Східної Церкви, і православ’я в ній ще більше утвердилося. У Болгарії прославилися святі подвижники: святителі Горазд (пам’ять 27 липня) і Климент Охридський (пам’ять 27 липня). Благовірний цар Борис прикрашав країну храмами і сприяв поширенню благочестя, згодом у Болгарії було засновано патріаршу кафедру. На схилі літ святий цар Борис пішов у монастир, залишивши престол синам Володимиру і Симеону. Перебуваючи в монастирі, благовірний цар дізнався про те, що Володимир, який правив після нього, став на шлях відступництва від християнства. Журячись про те, що сталося, святий Борис знову вбрався в царські шати, покарав непокірного сина і, позбавивши його зору, посадив у в’язницю. Доручивши правління молодшому синові Симеону, благовірний цар Борис повернувся в монастир. Лише одного разу він вийшов із нього для відбиття навали угорців. Преставився святий благовірний цар Борис, у Святому Хрещенні Михаїл, 2 травня 907 року.

 

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь равноапостольному Борису, во святом Крещении Михаилу, царю Болгарскому, глас 6

Испо́лнен стра́ха Бо́жия/ и Креще́нием святы́м просвеще́н,/ был еси́ жили́ще Свята́го Ду́ха,/ благове́рный царю́ Бори́се./ Утверди́в же ве́ру Правосла́вную на земли́ Бо́лгарстей/ и жезл ца́рствия оста́вив,/ всели́лся еси́ в пусты́ню,/ процве́л еси́ в по́двизех/ и обре́л еси́ благода́ть пред Го́сподем./ Ны́не же предстоя́ Престо́лу Всевы́шняго,/ моли́ дарова́ти нам, моля́щимся тебе́,// спасе́ние душ на́ших.

Кондак равноапостольному Борису, во святом Крещении Михаилу, царю Болгарскому, глас 8

Взбра́нный воево́до Бо́га Вы́шняго,/ си́лою Креста́ победи́вый воста́ние тьмы/ и насади́вый благоче́стие на земли́ твое́й,/ име́яй же дерзнове́ние ко Го́споду,/ сохраня́й моли́твами твои́ми достоя́ние твое́, да зове́м ти:/ ра́дуйся, равноапо́стольне царю́ Бори́се,// крести́телю земли́ Бо́лгарския.

Молитва равноапостольному Борису, во святом Крещении Михаилу, царю Болгарскому

О, вели́кий уго́дниче Христо́в, благове́рный царю́ Бори́се, бо́лгарскаго ро́да крести́телю и всех нас пред Бо́гом предста́телю. И́же, нече́стие отри́нув язы́ческое и, во Еди́наго И́стиннаго Бо́га ве́ровав, Боже́ственное Креще́ние восприя́л еси́ и све́том благоче́стия просвети́л еси́ всю зе́млю бо́лгарскую; по сих же тле́нный вене́ц земна́го ца́рства оста́вив, безмо́лвное житие́ возлюби́л еси́ и подъя́л еси́ труды́ вели́кия, во е́же по́двигом и́ночества Правосла́вие на земли́ твое́й утверди́ти, бде́нными моли́твами благоутро́бие Небе́снаго Царя́ преклоня́я к новокреще́нным лю́дем. К тебе́ у́бо ны́не, я́коже ча́да ко отцу́, усе́рдно прибега́ем, гре́шнии и недосто́йнии, и в сокруше́нии се́рдца уми́льно глаго́лем: при́зри ми́лостивно с Небе́сных высо́т на моле́ние на́ше и твои́ми к Бо́гу моли́твами утверди́ нас незы́блемо в ве́ре Правосла́вней. Соблюди́ оте́чество твое́ и лю́ди от вся́каго зла́го обстоя́ния, прося́ нам у Го́спода Бо́га на́шего всех, я́же ко вре́менней и ве́чней жи́зни, благопотре́бных благи́х, я́ко да благоче́стно пожи́вше в ве́це сем, сподо́бимся и ра́йския жи́зни наслади́тися, иде́же вку́пе с тобо́ю и все́ми святы́ми просла́вим Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку