Архангел Рафаїл Rafaill arhangel
Житія святих,  Листопад

Архангел Рафаїл

Місяця листопада на 8-й день

Архангел Рафаїл, лікар недуг людських, утішитель скорботних, згадується у Святому Письмі. У “Книзі Товіта” описується, як Архангел Рафаїл у вигляді юнака був супутником праведного Товії.

Товія і Рафаїл підійшли ввечері до річки Тигр, і Товія вирішив скупатися. Велика риба хотіла поглинути його, але Рафаїл сказав: “Візьми цю рибу, розріж її, вийми серце, печінку і жовч і збережи їх”. Товія зробив, як він велів.

Коли подорожні прийшли в Екбатани, їх добре прийняли в багатому домі Рагуїла. Його дочка Сарра дуже страждала: злий дух Асмодей занапастив сімох її наречених. Рагуїл віддав Сарру за дружину Товії, який, навчений Рафаїлом, узяв курильницю, поклав до неї серце та печінку риби й димів. Демон, не витримавши цього запаху, втік до Єгипту.

Повернувшись додому, Товія, за порадою Рафаїла, приклав жовч риби до очей сліпого батька свого Товіта – і більма знялися з очей його, і він прозрів.

Коли ж Товіт хотів віддячити дивовижному супутнику і помічнику сина, той відкрився їм: “Я – Рафаїл, один із семи святих Ангелів, що підносять молитви святих і підносять славу Святого… Я прийшов не за власною волею, а з волі Бога нашого, тому й благословляйте Його навіки”.

Вельми повчальні й такі слова Архангела Рафаїла: “Добра справа – молитва з постом і милостинею і справедливістю. Краще мале зі справедливістю, ніж багато чого з неправдою; краще творити милостиню, ніж збирати золото, бо милостиня від смерті позбавляє і може очищати всякий гріх. Ті, хто творить милостині і справи правди, будуть довгоденствувати. Грішники ж суть вороги свого життя”.

Ім’я Рафаїл у перекладі з єврейської мови означає “допомога, зцілення Боже”, “лікування Боже”, “цілитель людських недуг”.

Знайшли помилку