...
Житія святих,  Листопад

Апостол від 70-ти Філолог

Місяця листопада на 5-й день / січня на 4-й день

За римськими переказами, Філолог був знатним римлянином, сином святої Персиди, котра згадується св. ап. Павлом у Посланні до Римлян (Рим. 16:15): «Вітайте Філолога та Юлію, Нирея і сестру його, і Олімпана, і всіх з ними святих». Більше ніяких відомостей про нього у книгах Нового Завіту немає. Ким була Юлія, згадана разом із Філологом, у Святому Письмі не сказано.

Згідно з останньою версією, Філолог з молодих років служив у преторіанській гвардії, вирізнявся мужністю та красою; випадково познайомився із святим Акілою, якого він випадково захистив від грубих образ язичницької юрби. Юлія, яка вирізнялася незвичайною красою, була його дружиною; перебувала у спорідненості з Персидою, яка мала ще дочку Клавдію. Через посередництво Акіли молоде подружжя познайомилося з ап. Павлом під час його перших римських уз і ним були навернені в християнську віру, але Філолог не хотів залишати вигідну службу при дворі і був таємним християнином.

Незабаром після звільнення апостола Павла із уз і залишення ним Рима в 64 році Нероном було підпалено місто, і в спаленні столиці звинувачені були християни. За наказом імператора уявні винуватці злочину були віддані на страшну страту: християни, облиті смолою та горючими речовинами, були спалені і являли собою вогняні смолоскипи в садах Нерона. Філолог і Юлія не потрапили до перших жертв шаленства Нерона. Становище Філолога в преторіанській гвардії деякий час відхиляло від нього підозри у приналежності до християнства.

Після жахливої ​​страти римських християн Філолог наважився піти та оголосити себе християнином; деякі з братії переконували його помилувати себе та юну дружину, що мабуть, збентежило його, але Юлія припинила внутрішню боротьбу свого чоловіка. Вона, звернувшись до Філолога, твердим голосом промовила: «Де поставив нас Господь, там ми й маємо бути і не боятися висловлювати добре сповідання Його. У житті і в смерті ми – чада Його». Наступного дня Філолог і Юлія з’явилися до префекта Рима, жорстокого Тигелліна, і сповідали себе християнами. З палаючими вогнем священної мужності і одухотворення очима Філолог сміливо виступив перед кровожерливим тираном, визнав себе відкрито християнином і висловив жаль, що він не сповідав свою віру раніше, боячись втратити місце в преторіанській гвардії. Юлія також рішуче висловила свої переконання і звернулася до Бога з молитвою пробачити їхню колишню малодушність і милостиво прийняти їхнє справжнє сповідання. Через її світле, майже дитяче обличчя в натовпі, що жадає кривавих видовищ, ворухнулося мимоволі почуття співчуття до безневинної жертви. Але це була лише одна мить. Доля християн була вирішена; їх засудили до спалення. Нерон розпорядився, щоб чоловік та дружина згоріли разом на одному багатті.

Знайшли помилку