Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна p1akd35lrc1fq92e5sb1dfb1ft63

Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

Іоанн Предтеча жив приблизно з 6-2 року до н. е. до 30 року н. е. Майбутній великий пророк народився в сім’ї праведних Захарії та Єлизавети. По материнській лінії Іоанн був родичем Іісуса Христа і народився на шість місяців раніше від Нього.

Іоанн був останнім пророком серед безлічі праведників, які передбачали пришестя Месії, який звільнить народ Ізраїлю. Іоанна називають Предтечею і Хрестителем. Предтечею — тому що він прийшов перед Христом і проповідував народу Його пришестя. Хрестителем — тому що він хрестив Спасителя в Йордані.

Перш ніж почати свою проповідь, Іоанн багато років жив у пустелі — готувався до свого служіння постом і молитвою. Носив грубий одяг, харчувався одними медом і акридами (сараною). Коли йому виповнилося 30 років, Господь звелів йому вийти з пустелі та проповідувати пришестя Христа.

Іоанн прийшов на річку Йордан, у якій іудеї традиційно здійснювали релігійні обмивання. Тут він став говорити народу про покаяння і хрещення на відпущення гріхів і хрестив людей в водах. Це не було Таїнством Хрещення, яким ми його знаємо зараз, але було його прообразом.

Народ вірив пророцтвам Іоанна Предтечі, багато хрестилися в Йордані. І ось, одного разу до берегів річки прийшов Сам Іісус Христос. Спаситель попросив Іоанна хрестити Його. Пророк був здивований до глибини душі і сказав: «Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі йти до мене?». Але Христос запевнив його, що «належить нам виповнити усю правду». Під час хрещення «розкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і був голос із неба, Який говорив: Ти Син Мій Улюблений, в Тобі моє благовоління!» (Лк. 3:21-22).

Хрещенням Іісуса Христа увінчалася проповідь Іоанна Предтечі. Йому була уготована мученицька смерть. Цар Ірод Антипа, син царя Ірода Великого (який після Різдва Христового наказав убити всіх вифлеємських немовлят) ув’язнив пророка в темницю за те, що той викривав його злочинний шлюб з Іродіадою. На бенкеті на честь дня народження дочка Іродіади Соломія танцювала для Ірода, і в нагороду за танець мати намовила її попросити у царя смерті пророка. Іоанну Хрестителю відтяли голову, і Соломія принесла її на блюді Іродіаді. На згадку про це встановлене церковне свято — Усікновення глави Іоанна Предтечі.

В Євангелії від Луки ми читаємо чудову історію зачаття Іоанна Предтечі. Архангел Гавриїл з’явився його батькові – іудейському священнику Захарії, коли той служив у Єрусалимському храмі. І розповів йому народження сина: «Ангел же сказав йому: не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і жінка твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш ім’я йому Іоанн; і буде тобі радість і втіха, і багато народженню його зрадіють, бо він буде великий перед Господом; вина і сікера не питиме, і Духа Святого сповниться ще від утроби матері своєї; І багатьох з синів Ізраїлевих наверне до Господа Бога їхнього І йтиме перед Ним в дусі і силі Іллі, щоб навернути серця батьків до дітей, і непокірних до образу думок праведників, щоб представити Господу народ приготований» (Лк. 1:13-17).

Захарія не повірив ангелові: адже вони з Єлизаветою були вже літніми людьми і до того ж безплідні. За недовіру Архангел покарав його німотою.

Єлизавета була родичкою Діви Марії. Марія прийшла провідати вагітну Єлизавету, і, «коли почула Єлисавета привітання Маріїне, заграло дитя в утробі її, і сповнилася Єлисавета Духа Святого» (Лк. 1:41).

Як пише євангеліст Лука, Іоанн Предтеча народився на пів року раніше Іісуса. На восьмий день, згідно з законом Мойсея, відбулося його обрізання. Мати назвала сина Іоанном, і це дуже здивувало родичів: ніхто в родині не мав це ім’я. Але Захарія, який все ще був німий, взяв дощечку і написав: «Іоанн імення йому». У той же момент священник знову знайшов дар мови і відразу став прославляти Господа і говорити про те, що його син передбачить прихід Месії всьому іудейського народу.

Після Різдва Іісуса Христа цар Ірод Великий наказав убити всіх немовлят у Вифлеємі. Дізнавшись про це, мати Іоанна Предтечі Єлизавета втекла зі своїм сином в пустелю. Як говорить легенда, Захарія залишився в Єрусалимі: він повинен був виконувати своє священицьке служіння в храмі. Ірод послав до нього воїнів – хотів з’ясувати, де ховається Єлизавета з немовлям. Захарія не видав таємниці, і його вбили прямо в храмі.

За переказами, праведна Єлизавета жила в пустелі разом з сином. Після її смерті Іоанн проводив свої дні в молитві і пості, так пророк готував себе до проповіді про пришестя Месії – Спасителя.

Тропарь Рождеству Иоанна Предтечи, глас 4

Проро́че и Предте́че прише́ствия Христо́ва,/ досто́йно восхвали́ти тя недоуме́ем мы, любо́вию чту́щии тя:/ непло́дство бо ро́ждшия и о́тчее безгла́сие разреши́ся/ сла́вным и честны́м твои́м рождество́м,// и воплоще́ние Сы́на Бо́жия ми́рови пропове́дуется.

Кондак Рождеству Иоанна Предтечи, глас 3

Пре́жде непло́ды, днесь Христо́ва Предте́чу ражда́ет,/ и той есть исполне́ние вся́каго проро́чества:/ Его́же бо проро́цы пропове́даша,/ на Сего́ во Иорда́не ру́ку положи́в,// яви́ся Бо́жия Сло́ва проро́к, пропове́дник вку́пе и Предте́ча.

Тропaрь, глaсъ д7:

Прbр0че и3 п®тeче пришeствіz хrт0ва, дост0йнw восхвали1ти тS недоумёемъ мы2 люб0вію чтyщіи тS: непл0дство бо р0ждшіz и3 џтчее безглaсіе разрэши1сz слaвнымъ и3 чcтнhмъ твои1мъ рождеств0мъ, и3 воплощeніе сн7а б9іz мjрови проповёдуетсz.

Кондaкъ, глaсъ G.
Под0бенъ: Дв7а днeсь:

Прeжде непл0ды днeсь хrт0ва п®тeчу раждaетъ, и3 т0й є4сть и3сполнeніе всsкагw прbр0чества: є3г0же бо прbр0цы проповёдаша, на сего2 во їoрдaнэ рyку положи1въ, kви1сz б9іz сл0ва прbр0къ, проповёдникъ, вкyпэ и3 п®тeча.