Пам'ять Пречистої Діви Богородиці з нагоди явлення її чудотворної ікони, названої Браїлівської ik br 210x300 1
Ікони,  Житія святих

Пам’ять Пречистої Діви Богородиці з нагоди явлення її чудотворної ікони, названої Браїлівської

Місяця вересня на 27-й день

В 1672 році при взятті Поділля, турки осаджують містечко Браїлів. Халіл-Паша, забираючи всі коштовності, розграбував і знищив православний храм в малому містечку.

Із цього часу зникає особливо шанована в народі ікона Божої Матері. Але в 1887 році в Почаївській Лаврі професор Ніжинського історико-філологічного ліцею протоієрей А.Ф. Хойнацький виявив в одній з лаврських церков образ із написом: «Зображення чудотворної ікони Божої Матері Браїлівської». Зацікавившись цією іконою, він дійшов висновку, що це копія чудотворної ікони, яка колись знаходилась у Браїлові. Тоді ж він повідомив це ігумені жіночої обителі. І з дозволу лаврського начальства передав образ у Браїлівський жіночий монастир (1/14 червня 1888 року). В 1890 році на ікону була покладена срібно-позолочена риза, але в первісному вигляді ікона не збереглася. У 1932 р. монастир був закритий, а ікона, ймовірно, збережена колишніми насельницями. У 1942 р., під час німецько-румунської окупації, святиня знову повернулася у відкритий монастир. А в 1962 р. після вторинного закриття обителі слід ікони загубився. Тільки в 1984 р. благочестива жінка, яка отримала образ від ігуменії Браїлівського монастиря, передала його благочинному храмів Жмеринського району протоієрею Іоанну Луканову. У будинку останнього святиня знаходилася до 1995 р., коли за благословенням архієпископа Вінницького і Могилів-Подільського Макарія урочистим хресним ходом із Вінниці була перенесена у Браїлівську обитель. Для ікони зробили дерев’яний кіот, покритий сусальним золотом.