...
Житія святих,  Січень

Святитель Афанасій, архієпископ Александрійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 18-й день/ місяця травня на 2-й день

Святитель Афанасій, великий отець Церкви і стовп Православʼя, народився близько 297 року в Александрії в благочестивій християнській родині. Здобувши гарну світську освіту, ще глибших знань він набув, старанно вивчаючи Святе Письмо. З юнацьких років майбутній святитель став відомим Александрійському патріарху, святому Олександру, який згодом висвятив Афанасія на диякона. У цьому сані святий Афанасій супроводжував патріарха Олександра в 325 році на I Вселенський Собор у Нікеї. На Соборі святий Афанасій виступав зі спростуванням аріанської єресі. Цю промову схвалили православні отці Собору, а аріани — явні й приховані — зненавиділи Афанасія і протягом усього його життя піддавали гонінням.

Після смерті патріарха Олександра святого Афанасія одностайно обрали його наступником на Олександрійській кафедрі. Він довго відмовлявся, вважаючи себе негідним, але за наполяганням усього православного населення все ж погодився і у віці 28 років був хіротонізований на єпископа і поставлений на чолі Александрійської Церкви. Святитель Афанасій керував Церквою сорок сім років. За цей час він зазнав багато гонінь і скорбот від своїх супротивників. Декілька разів його виганяли із Александрії, і він переховувався від аріан у пустельних місцях, оскільки вони багаторазово намагалися вбити його. Святитель Афанасій провів у вигнанні понад двадцять років, то повертаючись до своєї пастви, то знову піддаючись засланню. Був момент, коли він залишався єдиним православним єпископом, всі ж інші ієрархи ухилилися в єресь. На лжесоборах єпископів-аріан його проголосили позбавленим архієрейського сану.

Незважаючи на багаторічні гоніння, святитель продовжував твердо відстоювати чистоту православної віри. Він невпинно писав послання і трактати проти аріанського лжевчення. Коли ж Юліан Відступник (361–363) став гнати християн, то його гнів насамперед обрушився на святителя Афанасія, якого вважали великим стовпом Православʼя. Юліан хотів убити святителя, щоб завдати нищівного удару християнству, але незабаром сам безславно загинув. Після смерті Юліана святитель Афанасій мирно перебував на Александрійській кафедрі сім років і помер 373 року.

До нашого часу дійшли численні творіння Александрійського архіпастиря: чотири «Слова», спрямовані проти єресі аріан, а також лист до Епіктета, єпископа Коринфської Церкви, про Божественну й людську природу в Іісусі Христі, чотири листи до єпископа Серапіона Тмуїтського про Божественність Святого Духа і рівність Його з Отцем і Сином — проти єресі Македонія. Збереглися також й інші твори апологетичного характеру на захист Православʼя, зокрема лист до імператора Констанція. Відомі коментарі святителя Афанасія до Святого Письма, книги повчального змісту і докладний життєпис преподобного Антонія Великого.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Афанасию Великому, Александрийскому, глас 3

Столп был еси́ правосла́вия,/ Боже́ственными догма́ты подтвержда́я Це́рковь,/ священнонача́льниче Афана́сие:/ Отцу́ бо Сы́на Единосу́щна пропове́дав,/ посрами́л еси́ А́рия./ О́тче преподо́бне,/ Христа́ Бо́га моли́,// дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак святителю Афанасию Великому, Александрийскому, глас 2

Правосла́вия насади́в уче́ния,/ злосла́вия те́рния изсе́кл еси́,/ умно́жив се́мя ве́ры одожде́нием Ду́ха, преподо́бне,// те́мже тя пое́м, Афана́сие.

Тропaрь, глaсъ д7:

Б9е nтє1цъ нaшихъ, творsй при1снw съ нaми по твоeй кр0тости, не tстaви млcть твою2 t нaсъ: но мlтвами и4хъ въ ми1рэ ўпрaви жив0тъ нaшъ.

И#ли2 сeй тропaрь, глaсъ G:

ДBлы возсіsвше правослaвіz, всE погаси1вше ѕлослaвіе, побэди1теліе побэдон0сцы бhсте, бlгочeстіемъ вс‰ њбогати1вше, цRковь вельми2 ўкраси1вше, дост0йнw њбрэт0сте хrтA бGа, дaрующаго нaмъ вeлію млcть.

Ще в розробці

Знайшли помилку