Житія святих,  Грудень

Святитель Cильвестр, папа Римський

День пам'яті (н. ст.)

Святий папа Римський Сильвестр (314-335) народився в Римі від батьків-християн Руфіна і Пусти. Незабаром батько його помер, і святий залишився під опікою матері. Учитель Сильвестра, пресвітер Квірін, дав йому гарну освіту і виховав як істинного християнина. Досягнувши повноліття, Сильвестр став виконувати заповідь Господа про служіння ближнім, особливо дбаючи про прийом мандрівників, надаючи їм у своєму будинку притулок і відпочинок. Під час гоніння на християн Сильвестр не побоявся прийняти святого сповідника єпископа Тимофія, який прожив у нього понад рік і своєю проповіддю навернув багатьох до Христа. Після мученицької кончини Тимофія Сильвестр таємно взяв тіло святого і з честю віддав його похованню. Це стало відомо градоначальнику Тарквінію; святий був схоплений і постав перед судом. Тарквіній примушував його зректися Христа, погрожуючи муками і смертю. Святий Сильвестр, однак, не злякався, залишився твердим у сповідуванні віри, і його ув’язнили. Коли ж Тарквіній після суду раптово помер, святий отримав свободу і став безстрашно благовістити язичникам, багатьох навернувши до християнства. У тридцятирічному віці святого Сильвестра прийняли до кліру Римської Церкви і висвятили на диякона, а потім і на пресвітера, папою Марцелліном (296-304). Після смерті папи Мельхіада (311-314) святий Сильвестр був обраний єпископом Римським. Він ревно дбав про чистоту життя пастви, стежив за тим, щоб пресвітери строго виконували своє служіння, не обтяжуючись мирськими справами.

Святитель Сильвестр славився як глибокий знавець Святого Письма і непохитний захисник християнської віри. За царювання імператора Костянтина Великого, коли для Церкви скінчився період гонінь, іудеї влаштували диспут про істинну віру, на якому були присутні святий рівноапостольний цар Костянтин, його мати – свята цариця Єлена і численна свита. З боку християн виступив папа Сильвестр, а від іудеїв – безліч вчених рабинів на чолі з Замврієм, чорнокнижником і чарівником. На підставі Священних книг Старого Завіту святий Сильвестр переконливо довів, що всіма пророками було передбачено Різдво Іісуса Христа від Неіскусобрачної Діви, Його вільне страждання, смерть для спокути грішного роду людського і славне Воскресіння. У цьому словесному змаганні святитель був визнаний переможцем. Тоді Замврій намагався вдатися до чаклунства, але святий став на заваді злу, закликаючи Ім’я Господа Іісуса Христа. Замврій та інші іудеї увірували в Христа і просили звершити над ними Святе Хрещення. Святий папа Сильвестр керував Римською Церквою понад двадцять років, користуючись глибокою повагою християн. Він мирно помер у глибокій старості 335 року.