Преподобний Саваа Освячений p1a5tmt3hnshnf5l1ucv4rj4gn3
Житія святих,  Грудень

Преподобний Саваа Освячений

Місяця грудня на 5-й день

Преподобний Сава Освячений народився в V столітті в Каппадокії, у благочестивій християнській родині Іоанна і Софії. Його батько був воєначальником. Виїхавши у справах служби в Олександрію, він узяв із собою дружину, а п’ятирічного сина залишив під опікою дядька. Коли хлопчикові йшов восьмий рік, він вступив до монастиря святої Флавіани, що був поблизу. Обдарована дитина скоро навчилася читати і добре вивчила Святе Письмо. Даремно батьки вмовляли святого Саву повернутися у світ і одружитися.

У 17 років він прийняв чернечий постриг і так досяг успіху в пості й молитвах, що був удостоєний дару чудотворення. Провівши десять років в обителі Флавіани, преподобний вирушив до Єрусалима, а звідти в обитель преподобного Євфимія Великого. Але преподобний Євфимій (пам’ять 20 січня) направив святого Саву до авви Феоктиста, настоятеля прилеглого монастиря із суворим гуртожитковим статутом. У тій обителі пробув преподобний Сава послушником до 30-річного віку.

Після смерті старця Феоктиста його наступник благословив преподобного Саву зачинитися в печері: лише в суботу святий залишав затвор і приходив до обителі, брав участь у богослужінні та приймав їжу. Через деякий час преподобному дозволили зовсім не залишати затвора, і святий Сава подвизався в печері протягом 5 років.

Преподобний Євфимій уважно стежив за життям юного ченця і, бачачи, як він духовно зріс, став брати його з собою в пустелю Рув (біля Мертвого моря). Вони виходили 14 січня і перебували в ній до Неділі ваїй. Преподобний Євфимій називав святого Саву отроком-старцем і дбайливо виховував його у вищих чернечих чеснотах.

Коли преподобний Євфимій відійшов до Господа († 473), святий Сава пішов із Лаври й оселився в печері поблизу обителі преподобного Герасима Йорданського († 475; пам’ять 4 березня). За кілька років до преподобного Сави почали збиратися учні – всі, хто хотів чернечого життя. Так виникла Велика Лавра. За вказівкою згори (через вогненний стовп) ченці влаштували в печері церкву.

Преподобний Сава заснував ще кілька обителей. Багато чудес було явлено за молитвами преподобного Сави: посеред Лаври забило джерело, під час посухи пролився рясний дощ, відбувалися зцілення хворих і біснуватих. Преподобний Сава написав перший статут церковних служб, так званий “Єрусалимський”, прийнятий усіма Палестинськими монастирями. Святий мирно упокоївся до Бога 532 року.

Тропарь преподобному Савве Освященному, глас 8

Слез твои́х тече́ньми пусты́ни безпло́дное возде́лал еси́,/ и и́же из глубины́ воздыха́ньми во сто трудо́в уплодоноси́л еси́,/ и был еси́ свети́льник вселе́нней, сия́я чудесы́, Са́вво о́тче наш,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Савве Освященному, глас 8

Я́ко от младе́нства Бо́гу же́ртва непоро́чная/ прине́слся еси́ доброде́телию, Са́вво блаже́нне,/ садоде́латель быв благоче́стия./ Те́мже был еси́ преподо́бных удобре́ние,/ граждани́н же пусты́нный достохва́лен./ Те́мже зове́м ти:// ра́дуйся, Са́вво пребога́те.

Тропaрь, глaсъ и7:

Слeзъ твои1хъ течeньми пустhни безпл0дное воздёлалъ є3си2, и3 и5же и3з8 глубины2 воздыхaньми, во сто2 трудHвъ ўплодоноси1лъ є3си2, и3 бhлъ є3си2 свэти1льникъ вселeннэй, сіsz чудєсы2, сaвво, џтче нaшъ: моли2 хrтA бGа сп7сти1сz
душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Взбрaнной:

Ћкw t младeнства бGу жeртва непор0чнаz принeслсz є3си2 добродётелію, сaвво бlжeнне садодёлатель бhвъ бл7гочeстіz: тёмже бhлъ є3си2 прпdбныхъ ўдобрeніе, граждани1нъ же пустhнный достохвaленъ. тёмже зовeмъ ти2: рaдуйсz, сaвво пребогaте.