...
«Володимирської ікона Божої Матері, іменована "Селігерська"» rerefer
Житія святих,  Грудень

«Володимирської ікона Божої Матері, іменована “Селігерська”»

Місяця грудня в 7-й день

У семи верстах від Осташкова у Тверській єпархії є гуртожиткова Нілова пустель, розташована при Столбенському озері [помилка: озеро – Селігер, острів – Столобний – прим.], яка отримала своє найменування від імені преподобного Ніла Столбенського. При мощах цього святого в його обителі зберігається чудотворний образ Володимирської Богоматері, принесений сюди прп. Нілом 1528 року. Спочатку ця ікона перебувала в пустельній келії цього подвижника.

Одного разу преподобний перебував поза своєю келією за роботою. У цей час на нього напали розбійники. Погрожуючи святому, вони вимагали від нього, щоб він віддав їм свої скарби. Преподобний же у відповідь на всі їхні вимагання спокійно сказав їм:

– Скарб мій знаходиться в кутку келії; увійдіть туди і візьміть його.

У кутку ж була ікона Богоматері з Богонемовлям. І гнів Божий вразив зухвалих ґвалтівників. Тільки-но розбійники ввійшли в келію подвижника, як усі вони були вражені сліпотою. Але ця темрява просвітила їхні серця покаянням. Зі сльозами вони стали благати Ніла про прощення їхнього вчинку. Преподобний помолився Господу за заблукалих і розкаяних злочинців, і всі вони прозріли. Потім преподобний довго ще повчав їх у своїй келії про душевний порятунок, переконуючи залишити назавжди порочну справу і повернутися до спокійного і працьовитого життя. Розбійники з сердечним жалем слухали промови духовного свого напоумника і дали слово ніколи не повертатися до свого колишнього заняття. На закінчення своєї бесіди прп. Ніл просив їх нікому не розповідати про своє чудове навернення на шлях доброчесного життя. І вони тоді нікому не розповіли про все, що сталося з ними. Але після смерті св. Ніла вони розповіли про виявлену до них милість Божу.

Прп. Ніл преставився в 7 день грудня 1554 року, в спогад чого в це число і встановлено святкування образа Богоматері Селігерської, який прославився в нього, Богоматері Селігерської, яку інакше називають ще Келійною Володимирською іконою. Напередодні дня пам’яті преподобного, тобто в навечір’ї на 7 грудня, перед цією чудотворною іконою звершується молебень.