Успіння праведної Анни p1ap2okk3ilme1517paaem41ko46
Житія святих,  Серпень

Успіння праведної Анни

Місяця липня на 25-й день

28 серпня Православна Церква святкує Успіння праведної Анни, матері Пресвятої Богородиці. Богомудра і благословенна Анна була дочкою священник Матфана і дружини його Марії, з коліна Левіїна, роду Ааронова. Чоловік її, святий праведний Іоаким, був родом з коліна Іудина, з будинку царя Давида.

По стародавньому переказу з роду Давидова повинен був з’явитися Месія. Подружжя жило в Назареті Галілейському. Щорічно вони віддавали дві третини своїх доходів в Єрусалимський храм і бідним. По особливому Промислу Божому святе подружжя до глибокої старості не мало дітей. Подружжя сильно сумувало через це, оскільки бездітність у євреїв вважалося тяжким нещастям і карою Божою. Святі гаряче молилися про дарування їм потомства.

В одне із свят, коли ізраїльтяни приносили в Єрусалимський храм дари Богу, первосвященник, гадаючи, що бездітний Іоаким не мав благословення Божого, відмовився прийняти від нього дари. Святий Іоаким був сильно засмучений. Він звернувся в родовід до дванадцятого коліна ізраїльського і впевнився, що всі праведні мужі мали потомство, включаючи столітнього Аврама. Не повертаючись додому, святий Іоаким пішов у пустелю і провів там сорок днів в строгому посту і молитві, призиваючи на себе милосердя Боже і омиваючи гіркими сльозами своє безчестя.

Дружина його, свята Анна вважала себе головною винуватицею горя, що спіткало їх. Одного дня, побачивши серед гілок лаврового дерева гніздо з пташенятами, що ледве оперилися, вона слізно молилася про дарування їй немовляти, обіцяючи принести в дар Богу народжене дитя. Як тільки свята Анна вимовила слова обітниці, Ангел Божий сповістив її про виконання молитви і сказав, що у неї народиться дочка по імені Марія, через яку благословляться всі племена світу. Зрадівши, свята Анна поспішила в Єрусалимський храм, щоб подякувати Бога і повторити обітницю про присвячення Йому очікуваного немовляти.

З тією ж благою вісткою з’явився Ангел і святому Іоакиму в пустелю і повелів йому йти до Єрусалиму. У Єрусалимі свята праведна Анна зачала Благословенне Чадо і народила Пресвяту Діву Марію.

До трирічного віку Пресвята Марія жила в будинку своїх батьків, а потім урочисто була приведена святими Іоакимом і Анною в храм Господній, де виховувалася до повноліття.

Незабаром після вступу в храм Пресвятої Богородиці вісімдесятирічний старець Іоаким помер.

Анна, за переказами, померла мирно в Єрусалимі у віці 79 років, до Благовіщення Пресвятої Діви Марії. При святому благовірному імператорі Юстиніані в Девтері був збудований в її честь храм, а імператор Юстиніан II відновив її храм, коли праведна Анна з’явилася його вагітній дружині.

Церква називає Іоакима і Анну Богоотцями, бо вони були предками Іісуса Христа по плоті, і щодня на отпусті Божественної служби просить їх молитов.

Тропарь успению праведной Анны, матери Пресвятой Богородицы, глас 4

Жизнь ро́ждшую во чре́ве носи́ла еси́, Чи́стую Богома́терь,/ Богому́драя А́нно./ Те́мже к прия́тию Небе́сному, иде́же веселя́щихся жили́ще,/ в сла́ве ра́дующися, ны́не преста́вилася еси́,/ чту́щим тя любо́вию/ прегреше́ний прося́щи очище́ние,// присноблаже́нная.

Кондак успению праведной Анны, матери Пресвятой Богородицы, глас 2

Прароди́телей Христо́вых па́мять пра́зднуем,/ тех ве́рно прося́ще по́мощи/ изба́витися всем от вся́кия ско́рби, зову́щим:// Бог наш с на́ми, сих прославле́й, я́коже благоволи́.

Тропaрь, глaсъ д7:

Жи1знь р0ждшую во чрeвэ носи1ла є3си2, чcтую бGомт7рь, бGомyдраz ѓнно. тёмже къ пріsтію нбcному, и3дёже веселsщихсz жили1ще, въ слaвэ рaдующисz нhнэ престaвиласz є3си2, чтyщымъ тS люб0вію прегрэшeній просsщи њчищeніе, приснобл7жeннаz.

Кондaкъ, глaсъ в7.
Под0бенъ: Вhшнихъ и3щS:

Прароди1телей хrт0выхъ пaмzть прaзднуемъ, тёхъ вёрнw просsще п0мощи, и3збaвитисz всBмъ t всsкіz ск0рби, зовyщымъ: бGъ нaшъ съ нaми, си1хъ прославлeй, ћкоже бл7говоли2.