...
Житія святих,  Липень

Святий апостол Юда

Святий апостол Юда ib1852Святий апостол Юда, з числа 12-ти учнів Христових, походив з роду царя Давида і Соломона, був сином праведного Йосифа Обручника від його першої дружини.    Святий апостол Іоанн Богослов у своєму Євангелії пише: “Бо не вірували в Нього навіть брати Його” (Ін. 7:5). Святитель Феофілакт, архієпископ Болгарський, пояснює ці слова так: на початку земного служіння Господа Ісуса Христа сини Йосифа, у тому числі і Юда, не вірили в Його Божественне єство. Передання вказує, що, коли праведний Йосиф Обручник, повернувшись з Єгипту, став ділити між синами землю, що належала йому, він побажав виділити частину і Христу Спасителю, народженому надприродно і нетлінно від Пречистої Діви Марії. Брати чинили опір цьому, і тільки старший із них, Яків, прийняв Христа Ісуса в спільне володіння своєю часткою і за це був названий братом Господнім.

Пізніше Юда повірив в Христа Спасителя як очікуваного Месію, всім серцем навернувся до Нього і був обраний Ним до числа найближчих 12-ти учнів. Але, пам’ятаючи свій гріх, апостол Юда вважав себе негідним називатися братом Божим і в своєму соборному посланні іменує себе лише братом Якова.

Святий апостол Юда мав також інші імена. Євангеліст Матфей називає його “Левієм, прозваним Фадеєм” (Мф. 10:3), святий євангеліст Марк теж називає його Фадеєм (Мк. 3:18), а в Діяннях святих апостолів він згадується під ім’ям Варсавви (Діян. 15:22). У той час це було в звичаї.

Після Вознесіння Господа Ісуса Христа апостол Юда розпочав проповідь Євангелія. Він поширював віру в Христа спочатку в Юдеї, і Галілеї, Самарії та Едомі, а потім – в країнах Аравії, Сирії та Месопотамії і, нарешті, прийшов у місто Едессу. Тут він завершив те, що не було закінчено його попередником, апостолом з числа 70-ти Фадеєм.

Збереглася звістка, що святий апостол Юда ходив з проповіддю до Персії і звідти написав на грецькій мові своє соборне послання, в коротких словах якого укладено багато глибоких істин. Воно містить догматичне вчення про Святу Тройцю, про втілення Господа Ісуса Христа, про відмінність Ангелів добрих і злих, про майбутній Страшний Суд.

Апостол переконує віруючих берегти себе від плотської нечистоти, бути справними на своїх посадах, молитві, вірі і любові, заблудлих навертати на шлях спасіння, охороняти себе від навчань єретиків. Апостол Юда вчить, що недостатньо лише віри в Христа, необхідні ще і добрі справи, властиві християнському вченню.

Святий апостол Юда мученицьки помер біля 80-го року у Вірменії, в місті Арат, де він був розіпнутий на хресті та пробитий стрілами.

Знайшли помилку