...
Житія святих,  Червень

Святитель Вассіан, єпископ Лавдійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 10-й день

Святитель Вассіан, єпископ Лавдійський, був другом святителя Амвросія, єпископа Медіоланського († 397; пам’ять 7 грудня). Батько святого Вассіана керував Сиракузькою областю (Сицилія) і готував сина як свого наступника. Він послав його до Рима для здобуття освіти.

Святий Вассіан ще в дитинстві чув про християн, хотів ближче пізнати їх і ознайомитися з християнською вірою. Пресвітер Гордіан відкрив йому сутність Христового вчення, і юнак побажав прийняти Хрещення. Під час звершення таїнства святий Вассіан побачив біля купелі Ангела, котрий тримав одяг, у який мав одягнутися новохрещений. Святий наважився запитати його, хто він і звідки. Ангел відповів, що давно посланий допомогти йому виконати його святий намір пізнати Христа, і став невидимим.

Святий Вассіан став вести суворе життя, вкушав мало їжі, ночі проводив у молитві. Слуги дивувалися такій стриманості і стали здогадуватися, що їхній пан прийняв християнство. Вони донесли про це батькові святого Вассіана. Той наказав повернути його до Сіракуз. Молячись у храмі святого Іоанна Богослова, святий отримав від апостола повеління піти із Рима. Він роздав своє майно бідним і разом з вірним рабом-християнином вирушив у Равенну, до свого родича, єпископа Урса.

Єпископ Урс влаштував його у відокремленому місці за містом при церкві на честь священномученика Аполлінарія. Святий Вассіан швидко зростав духовно, незабаром прославився чудесами. У цей час суддю Равенни було обмовлено і засуджено до смертної кари. Дорогою на страту він молитовно закликав на допомогу святого Вассіана. Коли кат уже заніс меч над його головою, меч раптом випав із його рук і відлетів убік. Це повторювалося тричі. З іншим катом сталося те саме. Про те, що сталося, донесли імператору, і він звільнив суддю, який розповів, що був врятований заступництвом святого Вассіана.

Жителі міста, вірячи, що молитви святого Вассіана сильні перед Богом, просили єпископа Урса висвятити його в сан пресвітера. Після смерті єпископа міста Лодії (Лавдії), що в північноіталійській області Лігурія, пресвітеру соборної церкви Клименту було одкровення — обрати єпископом Лавдійський святого Вассіана. Хіротонію звершили святий Амвросій, єпископ Медіоланський, і єпископ Урс.

Святитель Вассіан навчав людей не лише словом, а й ділом, показуючи пастві приклад доброчесного життя. У Лавдії він збудував прекрасний храм в ім’я святих апостолів. Святий Вассіан часто обмінювався листами зі святим Амвросієм Медіоланським, був присутній під час блаженної кончини святителя і віддав похованню його тіло.

Святий Вассіан мирно помер 409 року, прослуживши в архієрейському сані тридцять п’ять років.