Святитель Варлаам (Моцок), митрополит Молдавський p1d6anjeikmi71spe1k9j65l1uo83
Житія святих,  Серпень

Святитель Варлаам (Моцок), митрополит Молдавський

Місяця серпня на 30-й день

У миру Василь Моцок, народився близько 1590 року в сім’ї резешів – дрібних вотчинників, які проживали в селі Болотешть, у Молдавському князівстві (нині у складі жудеца Вранча, Румунія).

З ранніх років навчався в скиту Зосін у долині річки Секу. Там він опанував грамоту, опанував мистецтво оратора і письменника, вивчив церковнослов’янську та грецьку мови. 1602 року поблизу скиту було засновано Секульський монастир, при якому запрацювала школа. Тут юний послушник прийняв чернецтво з ім’ям Варлаам. До кола його послухів входило вивчення духовних книг та їхній переклад румунською мовою. Згодом став ігуменом обителі. Будучи ігуменом, разом із помічниками переклав румунською “Ліствицю” преподобного Іоанна, яка стала одним із перших святоотцівських текстів, доступних румунською мовою.

Був духівником молдавського господаря Мирона Барновського-Могили. 1628 року у складі молдавського посольства відвідав Київ і Москву. Його завданням було придбання ікон для Драгомирнського і Барновського монастирів, а також для ктиторії господаря в Яссах.

Після повернення на батьківщину, дізнавшись про смерть митрополита Анастасія (Кримки) і усунення господаря Мирона, вирішив знову піти в Секульський монастир. У 1629 році був возведений у сан архімандрита.

23 вересня 1632 року став митрополитом Молдавським. На новому високому служінні показав себе мудрим і успішним архіпастирем. Його першосвятительське служіння відбувалося в роки правління господаря Василя Лупу і стало часом розквіту молдавської церковної та світської культури.

Знаковими звершеннями митрополита були освячення 1639 року храму Трьох святителів у Яссах, урочисте перенесення до храму мощей святої Параскеви та участь у заснуванні 1640 року Ясської слов’яно-греко-латинської академії, влаштованої за зразком Київської.

Провідний книжник свого часу, владика особливо багато зробив для видання і поширення учительської літератури. За підтримки господаря Василя Лупу 1641 року заснував при Ясському Трьохсвятительському монастирі друкарню, для якої митрополит Київський святитель Петро (Могила) надіслав майстрів-друкарів та обладнання. Першим виданням, випущеним у друкарні, стала соборна грамота Ясського Собору 1642 року. 1643 року тут надрукували першу в Молдавії книжку румунською мовою: Румунську повчальну книжку (Cartea românească de învățătură de la prăvilele împărătești, широко відому як повчальне Євангеліє або Казанія (тобто “Сказання”)), упорядником якої був сам митрополит. Усього в друкарні було надруковано вісім книг, серед яких також примітні Сім таїнств (Cele șapte taine, спільний переклад митрополита Варлаама і Євстратія Логофета, 1644), Відповідь на кальвіністський Катехизм (Răspunsul împotriva Catehismului calvinesc) та Укладення Василя Лупу (перший молдавський збірник законів, 1646). Мова перекладів святителя Варлаама вирізнялася жвавістю, милозвучністю і великою кількістю слов’янізмів. За розпорядженням митрополита також було переписано кілька слов’янських рукописів.

Святитель Варлаам відігравав важливу роль у церковному та громадському житті не тільки в рідному краю, а й за його межами. У 1639 році був висунутий одним із трьох кандидатів на Константинопольський патріарший престол. Під його головуванням 1642 року в Яссах було проведено Помісний Собор, ключовим діянням якого стало перероблення і прийняття сповідання віри митрополита Петра (Могили). У 1644-1645 роках скликав Собор архієреїв Волоського і Молдавського князівств, на якому було ухвалено написане митрополитом Варлаамом послання, що засуджувало видрукуваний 1642 року в Трансільванії катехізис Кальвіна. Виступав поборником дружби з Росією.

1653 року зійшов із митрополичого престолу і пішов у Секульський монастир. Там владика провів чотири роки, ведучи смиренне, молитовне і святе життя. Помер 19 грудня 1657 року і був похований у південній стіні Секульського монастирського храму.

12 лютого 2007 року, за поданням Молдавської митрополії, посилаючись на його завзяття у справі захисту правої віри і зразкове житіє, Священний Синод Румунської Православної Церкви прославив митрополита Молдавського Варлаама у лику святих, встановивши звершувати його пам’ять 12 вересня.

Знайшли помилку