...
Березень,  Житія святих

Святитель Серапіон, архієпископ Новгородський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 16-й день / липня на 1-й день – Собор Новгородських святих (перехідне) / липня на 6-й день – Собор Радонезьких святих / серпня на 19-й день – Собор Московських святих (перехідне)

Народився в підмосковному селі Пехорка і з юних років прагнув до чернецтва. З волі батьків одружився, прийняв сан священства, але через років овдовів і прийняв постриг у Дубенському Успенському монастирі. За доброчесне життя був обраний ігуменом обителі й так багато потрудився для неї, що згодом вона стала називатися його ім’ям – Серапіоновою пустинню.

Бажаючи вдатися до більш суворих подвигів, святий склав з себе настоятельство і перейшов до Троїце-Сергієвої Лаври, де в 1495 році став ігуменом. Святий користувався великою повагою великого князя Іоанна Васильовича, і відомо, що за його клопотанням він помилував трьох засуджених на смертну кару бояринь.

Присутній на Соборі (1504 р.), святитель палко обстоював церковні та монастирські маєтки як засіб благодійності.

У 1506 році висвячений на архієпископа Новгородського. Під час великої пожежі в Новгороді, 1508 року, святитель своїми слізними молитвами благав Господа про її припинення.

Багато лиха переніс святитель Серапіон: у 1509 році його позбавили кафедри і заслали до московського Андроникового монастиря. У 1511 році святий Серапіон переселився до Троїце-Сергієвої Лаври, де в безперервному подвигу богомислення і молитви провів останні роки життя, сподобившись від Господа дару прозорливості та чудотворення.

Прийнявши схиму, святитель мирно помер 16 березня 1516 року. Нетлінні мощі його були знайдені 7 квітня 1517 року і донині спочивають під спудом у Серапіоновій палаті біля Троїцького собору в Троїце-Сергієвій Лаврі.

Господь прославив Свого угодника даром чудотворення як за життя, так і після смерті: одного разу на свято Успіння святитель зцілив кульгавого, який багато років повзав на ногах і руках, спираючись на деревинки.

У 1608 році, під час облоги Лаври поляками, багато ченців і мирян бачили його у святительському облаченні таким, що прийшов до храму помолитися за свою обитель.

 

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Серапиону, архиепископу Новгородскому, глас 8

Тве́рдый адама́нт вои́стинну, о́тче, показа́лся еси́,/ во всем подо́бяся Влады́це своему́ и Го́споду,/ непра́ведная изгна́ния, ра́дуяся, претерпе́л еси́,/ те́мже и Христо́с святи́телем и му́чеником сли́ковна тя сотвори́/ и дарова́ тя ста́ду твоему́, я́ко сокро́вище неотъе́млемо,/ чудесы́ всех обогаща́ющее,/ я́ко да и мы, соше́дшеся к ра́це моще́й твои́х,/ любо́вию вопие́м ти:/ о вели́кий во святи́телех и ди́вный во страда́льцех/ пречестны́й архиере́ю, Серапио́не о́тче наш,/ моли́ о нас всеблага́го Бо́га,// да спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак святителю Серапиону, архиепископу Новгородскому, глас 3

Я́ко венце́м пресве́тлым, украси́вся днесь, Вели́кий Новогра́д/ лику́ет в па́мять па́стыря своего́ и учи́теля,/ и, я́ко диади́му ца́рскую, возложи́вши,/ Ла́вра вели́кая о́на све́тло ра́дуется,/ иде́же просла́ви тебе́ Бог, уго́дника Своего́,/ и прояви́ после́днему ро́ду на́шему/ цельбоно́сныя мо́щи твоя́,/ о пресла́вне святи́телю Серапио́не,/ Це́рковь же Бо́жия весели́тся,/ созыва́ющи мона́хов сосло́вие и всех ве́рных/ велегла́сно вопи́ти:/ ра́дуйся, Вели́кому Нову́гра́ду и оби́тели Се́ргиевой похвало́// и всея́ Ру́сския земли́ пресве́тлый свети́льниче.

Молитва святителю Серапиону, архиепископу Новгородскому

О, вели́кий святи́телю Бо́жий о́тче Серапио́не! Вонми́ мое́й сла́бой моли́тве, и предста́ни за мя, гре́шнаго и убо́гаго, пред Го́сподем, и испроси́ твои́ми усе́рдными моли́твами мно́жеству грехо́в мои́х проще́ние, да, получи́в по́мощь твою́, поживу́ во исправле́ние жития́ моего́. Ты, я́ко испо́лненный живо́ю струе́ю от Приснотеку́щаго Исто́чника воды́ живота́ ве́чнаго – Христа́ Иису́са, ороси́ се́рдце мое́ и возбуди́ жела́ние любви́ моея́ ко Го́споду, да путь маловре́меннаго жития́ поживу́ в поуче́нии за́поведем Его́ и в покая́нии серде́чнем. И, охраня́емь твои́ми те́плыми за мя моли́твами, улучу́ от благосе́рдаго Спа́са Го́спода на́шего Иису́са Христа́ благовре́менную в ну́ждах по́мощь и непосты́дный христиа́нский коне́ц живота́ моего́, прославля́я Его́ со все́ми, от ве́ка благоугоди́вшими Ему́, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку