Житія святих,  Серпень

Святитель Мина, патріарх Константинопольський

Місяця серпня на 25-й день

Святитель Міна, патріарх Константинопольський (536-552), був спочатку пресвітером у Константинополі та наглядачем за мандрівним домом преподобного Сампсона Чудотворця, за царювання святого Юстиніана I (527-565). Після позбавлення влади єретика Анфима (535-536) на Константинопольський патріарший престол був зведений святий пресвітер Міна як гідний єпископства за свою високу чесноту і тверде сповідання православ’я. Рукопокладення його здійснив святий папа Римський Агапіт (535-536), який перебував тоді в Константинополі. Під час патріаршества святителя Міни в Константинополі сталося чудо, яке стало широко відомим усьому місту.

Один єврейський хлопчик увійшов з іншими дітьми до церкви і причастився Святих Христових Таїн. Вдома він розповів про це своєму батькові. Той у страшному гніві схопив дитину і кинув її в розпечену піч (цей єврей був склодув). Дружині своїй він нічого не сказав. Мати три дні зі сльозами шукала сина, голосно його кликала, і, нарешті, на третій день він відгукнувся їй із розпеченої печі. Вона насилу витягла звідти дитину, яка була неушкодженою. Хлопчик розповів, що до нього приходила Пресвітла Дружина, остуджувала вогонь і приносила воду та їжу. Про цей випадок стало відомо святителю Міні та святому Юстиніану I. Хлопчик і його мати прийняли Хрещення, але батько дитини озлобився і не захотів покаятися, незважаючи на велике диво, якому він був свідком. Тоді імператор віддав його під суд як дітовбивцю і засудив до смертної кари. Святий патріарх Міна правив Константинопольською Церквою 16 років. У період його патріаршества в Константинополі було освячено знаменитий храм на честь Святої Софії Премудрості Божої. Святитель мирно помер у 552 році.