Святитель Іувеналій (Ювеналій), патріарх Єрусалимський p1ankjojgs1a8cd5mqh747u1r743
Житія святих,  Липень

Святитель Іувеналій (Ювеналій), патріарх Єрусалимський

Місяця липня на 2-й день

Святий Ювеналій був другом і співрозмовником преподобного Євфимія Великого. Під час першосвятительства святого патріарха Ювеналія Східну Церкву хвилювали небезпечні лжевчення, проти яких він повставав із пастирською ревністю, зберігаючи Христове стадо. У 4З1 році в місті Ефесі було скликано III Вселенський Собор, який засудив єресь Несторія, що повстав проти православного сповідання Божественної природи Ісуса Христа. На Соборі головував святитель Кирило, патріарх Олександрійський († 444; пам’ять 22 червня), і серед його однодумців був святий патріарх Ювеналій. 451 року в місті Халкідоні зібрався IV Вселенський Собор для викриття нової єресі – євтихіанської (монофізитської), яка вчила, що людська природа у Христі була повністю поглинена Божественною. Святі отці, серед яких був святитель Ювеналій, засудивши єресь Євтихія, затвердили православне сповідання про з’єднання в Господі Іісусі Христі обох єств – Божого й людського – нероздільно й незлитно. Однак єретики продовжували бентежити уми християн. На чолі лжевчителів стояв Феодосій, який, схиливши на свій бік вдову імператора Феодосія Молодшого († 450) Євдокію, яка мешкала в Єрусалимі, вимагав, щоб патріарх Ювеналій висловив осуд постанові Халкідонського Собору, тобто відмовився від православного догмату про два єства у Христі. Святійший Ювеналій не погодився на зраду Істини, але мужньо сповідував Халкідонський догмат перед єретиками. Феодосій і його прихильники скинули святого Ювеналія з патріаршого престолу. Святитель пішов до оплоту православ’я – Константинополя, до святого патріарха Анатолія (449-458; пам’ять 16 липня) та імператора Маркіяна. Єретик Феодосій за підтримки імператриці Євдокії зайняв патріарший престол у Палестині, але лише на 20 місяців. Імператор Маркіан, який поважав святого Ювеналія, домігся відновлення його в патріаршій гідності, і Патріарх-сповідник повернувся до Єрусалима.

Багато зусиль доклав святий для відновлення церковного миру. За напоумленням преподобного Симеона Стовпника імператриця Євдокія покаялася перед святителем і повернулася в церковне спілкування з православними. Слідом за нею повернулася і велика частина спокушеної єретиками єрусалимської пастви. Усунувши бунтівні єресі і встановивши церковну однодумність і благоліпність, патріарх Ювеналій мирно помер серед вірної пастви, потрудившись у святительському сані 38 років.

Тропарь святителю Иувеналию, патриарху Иерусалимскому, глас 4

Бра́та Бо́жия на престо́ле архиере́йства прее́мниче,/ свята́го гра́да Иерусали́ма иера́рше достохва́льне,/ с богому́дрыми отцы́ в Халкидо́не изъясни́л еси́ воплоще́ние Сы́на Бо́жия,/ прише́дшаго мир обнови́ти и обожи́ти вся челове́ки,/ в Це́ркви Его́ с Ним сочета́вшияся,/ святи́телю о́тче Иувена́лие,/ предстоя́ ны́не во Ца́рствии Отца́ све́тов,/ о почита́ющих тя любо́вию моли́ся,// да мир и ми́лость Спа́сова бу́дет с на́ми.